Miks ma ei vaksineeri oma koera

Meie koerad elavad keset epideemiat. See ei ole viirushaiguse epideemia vaid kroonilise tervisehäire epideemia. Enamus meie koerad vaevlevad sügeleva-, põletikulise- või kärnas nahaga; sageli põevad meie koerad oksendamist ja kõhulahtisust. Üks koer sajast põeb epilepsiat ja veelgi suurem arv koertest põevad valulikku artriiti. Ka allergiad on saavutamas epideemilisi mõõtmeid: koerad on muutunud elule allergiliseks.

Väljapaistva loomaarsti ja teadlase dr. Jean W Doddsi sõnul on nii allergilised kui ka autoimmuunhaigused alates modifitseeritud elusviiruse vaktsiinide kasutuselevõtust hüppeliselt tõusnud. Autoimmuunhaigused on need, kus keha ründab ennast; nende hulka kuuluvad vähk, leukeemia, kilpnäärmehaigus, Addisoni tõbi, Grave’i tõbi, autoimmuunne hemolüütiline aneemia, reumatoidartriit, diabeet, luupus, trombotsütopeenia, elundipuudulikkus, nahapõletikud ja palju muud.

Meil on ka tohutult palju käitumisprobleemidega koeri, mis on suuresti tingitud ülevaktsineerimisest ja töödeldud lemmikloomatoidust. Vaktsiinid põhjustavad teadaolevalt ajupõletikku, samuti kahjustusi kogu ajus ja kesknärvisüsteemis. Selle meditsiiniline termin on entsefaliit.

Aastaid tagasi olin ( dr. Jean W Dodds) tüüpiline “vastutustundlik” koeraomanik. Minu neli kuldset retriiverit vaktsineeriti igal aastal ja neile toideti “täisväärtuslikku ja tasakaalustatud” lemmikloomatoitu, mida soovitas minu loomaarst. Punast vaipa rulliti metafooriliselt lahti iga kord, kui olin sunnitud külastama veterinaararsti oma kroonilist haigust põdeva koeraga. Lõpuks muutusid probleemid tõsisemaks: minu koerad hakkasid surema aastaid enne oma aega.

Aastate jooksul olen kogunud uurimustöid, mis aitavad mul teha otsuseid oma koerte tervise kohta ja jaganud õpitut teiste koerasõpradega. Samuti lootsin, et loomaarstid arvestavad antud uuringute trastilisi tulemusi ja lõpetavad ülevaktsineerimise.

Kõik meditsiinilised sekkumised koera tervisele kaasnevad tervise riskidega – isegi tagasihoidlik aspiriin võib olla surmav. Seega kaalutle alati mitu korda tõsiselt enne, kui annad oma koerale ravimeid. Kas lõpptulemusena on suurem kasu või kahju.

Millised on siis vaktsiinide ohud?

Fricki ja Brookesi uuringud näitavad, et vaktsiinid võivad vallandada atoopia (nahaallergia). (Am. J. Vet. Res., 1983 märts;44(3):440-5). Dr Jean W Dodds ütleb, et retroviirus- ja parvoviirushaigused ning MLV-vaktsiinid on seotud lümfoomi, leukeemia, elundipuudulikkuse, kilpnäärmehaiguse, neerupealiste haiguse, kõhunäärmehaiguse ja luuüdi puudulikkusega.

Vaktsiinid põhjustavad kassidel süstekohas vähki ja 2003. aasta augusti ajakirja Journal of Veterinary Medicine andmetel põhjustavad vaktsiinid koertel vähki nende süstekohas. Vaktsiinid põhjustavad autoimmuunset hemolüütilist aneemiat (JVM, 10. köide, nr 5, september/oktoober 1996; Merck Veterinary Manual), andartriiti (BVJ, mai 1995 ja Am Coll Vet Intern Med, 2000; 14:381). Epilepsia on entsefaliidi sümptom, mida, nagu me juba teame, võivad põhjustada vaktsiinid.

Dr Larry Glickmani ja tema Purdue ülikooli meeskonna sõnul võivad vaktsiinides sisalduvad seerumid ja võõrvalgud põhjustada autoimmuunsust (st vähki, leukeemiat, elundipuudulikkust jne). See uuring näitab ka, et geneetiline kahjustus on võimalik, kuna vaktsineeritud koertel tekkisid autoantikehad, et rünnata oma DNA-d. Genfi ülikooli uurimused kordavad seda järeldust.

Aastate jooksul on paljud loomaarstid, eriti Ameerikas, öelnud, et nende arvates põhjustavad vaktsiinid loomadel mitmesuguseid probleeme. Näiteks Christine Chambreau DVM ütles: “Rutiinsed vaktsineerimised on ilmselt halvim, mida oma loomade jaoks teeme. Need põhjustavad igat tüüpi haigusi, kuid mitte otseselt seda, kus me neid kindlasti vaktsiini põhjustajana seostaksime.” Ta ei ole selle seisukohaga üksi.

Nii et kujutage ette minu dilemmat kümme aastat tagasi, kui Edward ja Daniel tulid minu koju. Olles juba näinud, kuidas mu vaktsineeritud koerad põevad kroonilisi haigusi ning surevad vähki ja leukeemiasse – teades, et vaktsiinid võisid neid haigusi põhjustada – mida ma tegema pidin?

Jõudsin järeldusele, et pigem riskin oma koertega viirushaigustega, kui et nad kannataksid kroonilise ja surmaga lõppeva haiguse epideemia käes, mis koerte populatsiooni haarab. Ma hindan, et mõned peavad mind vastutustundetuks. Aga mille eest me vaktsineerimisel tegelikult põgeneme?

OK, katk on nii haruldane, et enamik loomaarste pole seda vähemalt kümme aastat näinud. Tippteadlaste sõnul ja Ameerika Veterinaarmeditsiini Assotsiatsiooni väitel on koerad viirushaiguste suhtes immuunsed aastaid või kogu elu. Miks siis loomaarstid ja vaktsiinitootjad ikka veel üritavad panna meid viirushaiguste vastu vaktsineerima igal aastal või isegi iga kolme aasta tagant – eriti kui arvestada riski?

Interveti andmelehe järgi tekib koertel püsiv immuunsus hepatiidi vastu üle 12 nädala vanuselt. Miks siis selle vastu vaktsineerida? Kennelköha on enamikul juhtudel kergesti ravitav ja vaktsiin ei ole eriti tõhus. Mis on siis mõte? Leptospiroos on haruldane linnakoertel ja vaktsiini seostatakse mitme halva kõrvaltoimega. Kas see vaktsiin pole siis vastuvõetamatu risk? Ja parvoviirus on – vastavalt Concise Oxford Veterinary Dictionaryle – tavalisele tervele täiskasvanud koerale harva probleemiks.

Järgmine küsimus on muidugi, kuidas saada endale normaalne terve täiskasvanud koer?

Minu (dr. Jean W Dodds) arvates saad terve täiskasvanud koera, kui üldse ei vaktsineeri koera! Vaktsiinid destabiliseerivad immuunsüsteemi, põhjustades kõikvõimalikke kroonilisi haigusi. Kõigest sellest, mida ma olen näinud ja lugenud, ei muuda vaktsiinid koera terveks. Vaksiin võib tekitada sagedasti sügelust, naha kuivust, oksendamist, sagedast kõhulahtisust, mida ka loomaarst hoiatab kui kõrvalnähud vaksiinile, kuid tegelikult need kõrvalnähud alalised, mis muutub sinu koera tervisliku seisundi kogu eluks nõrgaks ja vastuvõtlikuks paljudele haigustekitajatele k.a vähi vormidele. Vaktsiinid on ideaalne retsept kroonilise haiguse epideemia jaoks, mida olen kirjeldanud.

Kas see tähendab, et olen jätnud Edwardi ja Danieli (minu koerad) viirushaiguse vastu kaitsmata? Ei.

Kui nad olid kutsikad, anti neile homöopaatiline nosood, mis on ohutum vaktsiini alternatiiv. Samuti on neid terve elu looduslikult toidetud, pakkudes nende immuunsüsteemi tugevdamiseks elutähtsaid toitaineid, samuti neid treenitakse hästi (mis tugevdab ka immuunsüsteemi), koerte füüsiline tervis on väga hea.

Kas nad on kunagi põdenud korduvate hot spotide, allergiate, seedehäirete, silma- ja kõrvapõletike või muude krooniliste haiguste all? Ei.

Kas nad surid viieaastaselt vähki või kuueaastaselt leukeemiasse või nelja-aastaselt halvatusse – nagu minu vaktsineeritud koerad? Ei.

Tegelikult on nad tugeva tervisega ja hästi kaitstud oma enda immunsüsteemi poolt, mille vastu ma muidu oleksin ta vaktsineerinud. Sest vaktsiinid ei suuda tagada immuunsust, küll saavad nõrgestada seda.

Tugev tervis on Jumala poolt antud loomulik õigus. Ainult inimene võib selle rikkuda.

Loodus on piisavalt tark ja võimas, et ellu jääda ja terve olla ja need kes loobuvad oma koera (üle)vaksineerimast saavad kogeda tõelist looduse jõudu ja tarkust, et olla terve ja kogeda ilusat vanadus oma lemmiku puhul.

Dr. Jean W Dodds

Comments are closed.

Up ↑

Sorry this site disable right click
Sorry this site disable selection
Sorry this site is not allow cut.
Sorry this site is not allow copy.
Sorry this site is not allow paste.
Sorry this site is not allow to inspect element.
Sorry this site is not allow to view source.