Kondi närimine kas kasulik või kahjulik

Paljud kutsikaomanikud kurdavad, et nende kutsikas on ülemääre aktiivne ja rahutu, mille käigus kutsikas närib, lõhub ja hävitab kodus kõike mis ette jääb.

Kutsikad on erinevad, mõni on aktiivsem kui teine, mõnda on kasvataja juba koolitanud ja ka omanikud on erineva oskuste, kogemustega kutsika kasvatusel.

Kuid üks on selge koerakutsikas on kiskja kellele on närimine/lõhkumine/purustamine eluks vajalik oskus ja vajadus.

Kutsikal on närimine tema loomulik käitumine ja seda vajadust ei tohi kutsikalt ära võtta, vaid seda tuleb pakkuda ja suunata kõigesse kohta!

Miks koer vajab närimist ja kuidas antud käitumist ohjata rahuldades koera vajadusi, räägime me teine kord.
Täna räägin ma kondi närimisest, kas koer peaks saama konti ja kui siis millal ja millist?

Viimasel ajal on sotsiaalmeedias palju räägitud koera kondi närimisest ja kuna toortoidu populaarsus aina kasvab siis kasvab ka kontide populaarsus.

Samuti muutuvad sagedasemaks ka soolestiku ummistused, seedehäired ja veterinaaride pahameel ning vasturinne toortoidule ja kontidele.

Nii nagu kõigega siin ilmas, et kui head asja kasutada valel otstarbel, siis muutub see hea halvaks.

Kondi närimine on kutsikale vajalik, kuna kutsikas on kiskja tema lõualuud ja hambumus on kiskja oma ehk neil on funktsioon purustada, lõhkuda, närida. Kui me ei paku kutsikale antud tegevust, mis on talle loomu- ja liigiomane siis kutsikas leiab ise mida närida  reeglina on need asjad mis ei ole kutsikale mõeldud). 
Kui me takistame kutsika arengut (sest ka närimine on osa arengust: nii avastab  kutsikas maailma, närimisega arendab oma lõualuud, masseerib igemeid ja aitab piimhammastel eemalduda ja jäävhammastel lõikuda, maandab oma stressi), saame me hiljem palju uusi muresid (närvilisus, koer ei õpi närima vaid kugistab toitu, piimahambad ei eemaldu ise, kutsikas hävitab kodus kõike, mis ette jääb jne jne).

Seega esimene järeldus: kutsikas peab saama närida juba varases kutsika eas

Mida siis pakkuda närimiseks? Kummipalle, kunstnahast ja plastikust konte jne, kuid nagu me teame, siis selle vastu kaotab koer kiiresti huvi ja ikkagi leiab kutsikas ülesse asjad mida me ei soovi (lauajalad, jalanõud ja kõik mis põrandal leidub)

Nagu öeldakse kont on saatanast, kont lõhub soolestiku, paneb kõhu kinni, tekitab soole ummistusi jne jne.
Koer peab saama närid konti kahel põhjusel
1.     Et katta närimisvajadus (kõik see eelpoolne jutt) – kondi  närimine

2.     Et saada kondist kaltsiumi – kondi söömine

Pea meeles, kont peab olema ALATI toores (küpsetatud konti ei tohi anda, see ei seedi ja lõhub soolestiku seina). Kondi närimist võib alustada siis kui kutsikas koju tuleb (kont võiks olla sama suur kui kutsikas – veise reieluu jne), suure kondi mõte on, et kutsikas ei söö seda vaid ainult närib nii palju kui soovib. Kui kutsikas kondi juurest ära kõnnib tõsta kont külma ja hiljem paku uuesti.
Kutsikas võib seda konti närida kas või terve päeva sest antud kondil on küll natuke võibolla lihakirmet, natuke pehmet rasvkude ja liiges- kõõluste pehmet kude, aga seda on nii vähe, et see liiga kuidagi ei tee. Kont ise on nii suur, et noor kutsikas seda kuidagi ära süüa ei suuda. Eesmärk ongi pakkuda koerale tegevust ja katta areneva kiskja vajadust.

Kondi söömine kaltsiumi eesmärgil on teine lugu. Seda võiks pakkuda noorele koerale alates 6 elukuud, kus kutsikas juba oskab närida ja kaltsium on ka selle ajal vajalik.  Antud olukorras tuleks anda just väiksemaid konte (kana kaela, kalkuni kaela, vutti, jänese rümpa jne). Siin tuleks anda kont koos liha ja nahaga, sest siis seguneb söömisel purustatud luu, liha, nahk mis ei kahjusta koera seedesüsteeme.

NB! Konti (söömise eesmärgil) ei tohi anda liiga tihti, sest see tekitab kõhukinnisust! Üks kord nädalas on väga hästi.

Nüüd aga oluline info:

Juhul kui sinu koer sööb kuiva graanuli, siis ei tohi anda koerale konti süüa, sest siis koera seedesüsteem ei saa hakkama kondi seedimisega (maohape ja sappi eritus on väike, ensüüme on seedimissüsteemis liiga vähe) ja kõik see kaltsium mis peaks jääma organismi tuleb kondiga koos välja. Samas tekitab läbikäigul palju pahandusi – kõhukinnisus, võib olla ka soole ummistus, põletiku protsesse jne.

Toorest konti võib süüa ainult koer kes sööb toorest toitu igapäevaselt ja mitte kuiva graanuli.

Toorest konti võib närida (närimise eesmärgil) iga koer ka see koer kes sööb igapäevaselt kuivagraanuli.

Miks see nii on räägime järgmisel korral 😊
Piret Kannike

Comments are closed.

Up ↑

Sorry this site disable right click
Sorry this site disable selection
Sorry this site is not allow cut.
Sorry this site is not allow copy.
Sorry this site is not allow paste.
Sorry this site is not allow to inspect element.
Sorry this site is not allow to view source.