Sooleparasiidid ja nende ravi looduslike vahenditega

Sooleparasiidid ei ole koerale mitte ainult ebameeldivad, vaid tekitavad ka tervise probleeme. Vabasta koer parasiitidest nii kiirelt, kui võimalik ja tee seda looduslike vahenditega, mis ei koorma (mürgita) koera tervist ja millel puuduvad kõrvalnähud.

Parasiite saab koerast tõrjuda tema igapäevase toiduga.

Kuid enne nende juurde jõudmist peate teadma, mis tüüpi parasiite koeral võib olla ...

Kuidas parasiidid (ussid) koeral tekivad?

Erinevad ussid nakatavad koeri erineval viisil. Mõned ussid pärinevad mullast, väljaheitest, toorest lihast või kirpudest, mida koer sööb. Osad ussid nakatavad koera putukahammustuste või nahakontakti kaudu. Kutsikad võivad emalt ussid saada juba enne sündi või imetamise ajal.

 

Sümptomid mis viitavad usside olemasolule koeral:

Erinevat liiku parasiitidel (ussidel) on erinevad sümptomid, kuid on ka sümptomid, mis on pea kõigi parasiitidega kaasnevalt:

 • Kõhulahtisus või oksendamine
 • Kõhuvalu
 • Palavik
 • Tagumikuga kelgutamine põrandal
 • Söögiisu langus/ kaotus
 • Tuhm karvakate
 • Letargia
 • Dehüdratsioon
 • Limaga kaetud väljaheide
 • Verine väljaheide
 • Köhimine
 • Puhhitus

Kuidas koertel usse diagnoosida ?

Kui kahtlustad oma koeral usse, võib vajalik olla väljaheite analüüs Seda seetõttu, et enamikku usse ei ole silmaga nähtavad. Samas on usside munad hästi nähtavad mikroskoobi all, mida loomaarst saab  diagnoosida. Parim väljaheite (fekaalid) materjal on täiskuu ajal, kui parasiidid munevad kõige rohkem.

Kõige sagedasemad ussid koertel ...

Ümaruss

Ümarusse on koera väljaheites näha. Need näevad välja nagu spagetid ja võivad olla künni 20 cm pikad. Mõnikord võivad ümarussid põhjustada kõhulahtisust, oksendamist, kõhuvalu ja kehakaalu langust. Ümarussid elavad peensooles. Koer võib mikroskoopilisi mune korjata keskkonnast või nakatunud loomade, näiteks lindude või näriliste söömisega.

Ümarussid ei põhjusta täiskasvanud koeral terviseprobleeme, kuid tiined koerad võivad neid kutsikatele edasi anda. Ja kutsikatel võivad ümarussid oksendamise ja kõhulahtisuse tõttu põhjustada alatoitumist ja kasvuprobleeme.

 

Paeluss 

Terved paelussid on lamedad ja umbes 15 cm pikad. Tavaliselt on koera väljaheites näha valgeid usse, mis näevad välja nagu riisiterad (paelussi katkenud lülid). Paeluss elab soolestikus. Koer võib neid saada, lakkudes kirpe oma kehalt. Kui koeral on kirbud, tuleb jälgida, et tema väljaheites ei oleks paelussi.


Koer võib paelussi saada ka värske liha söömisel nagu küülik, veis, siga või hirv, kellel võib olla paelussid. Kui toidad oma koera toore lihaga, külmuta liha paelussi tapmiseks 10 päeva.

 

Haakussid

Haakussid ehk konksussid on pisikesed, vaid mõne millimeetri mõõtmetega, palja silmaga tuvastamatud ja neil on konks, mis kinnitub soolevoodrile. Soole konksuussid toituvad koera verest.

Kuna konksusid rikuvad koera verevarustust, põhjustavad nad aneemiat. Muude sümptomite hulka kuuluvad kaalulangus, kahvatud igemed, mis tunduvad punakasroosa asemel hallikad, oksendamine, verine kõhulahtisus ja nõrkus. Sügelevad ja ärritunud käpad võivad viidata paiksetele konksuussidele. Vähem levinud sümptom on kõhukinnisus. Kui väljaheide on lõplikult läbitud, võib see olla kõva, tõrvamusta ja verevärvi.

Haakussid eriti ohtlikud noortele kutsikatele. Haakussid võivad levida inimestele ja teistele loomadele, sealhulgas kassidele.

Koer võib nakatuda haakussidega mulla kaudu, käpapadja kaudu, samuti võivad emased koerad imetamise ajal piima kaudu usse edasi anda.

Piitsussid

Piitsussid on umbes 5 cm pikad ja ühest otsast kitsenevad nagu piits. Need kinnituvad umbsoole ja käärsoole limaskestadele ning toituvad koera verest. Üksikud ussid ei ole silmaga nähtavad, välja arvatud kuid juhul, kui koer kakab piitsussi klombi koos väljaheitega välja.

 

Piitsussidele viitavad kõhulahtisus, oksendamine ja kehakaalu langus. Koer võib piitsusside mune saada mullast, veest või muudes kohtades, kus leidub koera väljaheiteid.

Südameussid

Südameussid nakatuvad koeri sääsehammustuste kaudu. Need kasvavad koera südames ja võivad põhjustada kopsuprobleeme, südamepuudulikkust ja teiste organite kahjustusi. Kui neid ei ravita, võivad need olla eluohtlikud.

Kõik sooleparasiidid, mis pole tegelikult ussid

On veel kaks sooleparasiiti, mis tegelikult ei ole uss: giardia ja coccidia. Need on ühetsellulaarsed algloomad, parasiidid elavad koera soolestikus.

Täiskasvanud koertel ei esine alati sümptomeid, kuid need parasiidid võivad põhjustada kõhulahtisust. Ravimata jätmisel võib raske kõhulahtisus kutsikatel põhjustada alatoitumise, dehüdratsiooni ja surma.

 


Ussirohi koertele: miks ei peaks seda kasutama ...

Sünteetilised ussirohud aitavad tappa usse koera organismis, kuid võivad põhjustada lisaks pikaajalisi probleeme. (Rääkimata kutsikatest, kes ei peaks regulaarselt ussirohtu saama, kui nad on terved.)

Parasiidivastased ained mürgitavad usse ... kuid need ei ole valikulised. Nii et need ravimid mõjutavad tugevalt ka koera organismi ning tapavad ka kasulikke organisme, kes elavad teie koera soolestikus. See omakorda mõjutab olulisi funktsioone organismis, nagu seedimine ja toitainete omistatavust ning  immuunsüsteemi.

Peamised kõrvalmõjud, mis ussiroht tekitab: 

 • Letargia
 • Oksendamine
 • Kõhulahtisus
 • Söögiisu kaotus
 • Krambid
 • Maksakahjustused
 • Surm

Kuidas ussidest lahti saada?

Tervisliku toitumisega alustamine aitab luua tugevat immuunsüsteemi. Tervislik toit, toorel lihal põhinev dieet on parim võimalus koera ussivabana hoidmiseks. Kuiva graanulit söövad koerad on usside suhtes palju vastuvõtlikumad kui toortoiduga toidetud koerad, sest parasiidid armastavad graanulis sisalduvat tärklist ja suhkruid.

Kuid millega iganes sa oma koera toida, on palju toite ja ürte, mida saab kasutada koera igat tüüpi usside hävitamiseks. Alusta aeglaselt kõigi nende soovitustega, kui koer pole harjunud neid sööma ja kasutage soovitatud annust. 

NB! Kui koeral on suured parasiitide kolooniad, siis võib vaja minna lisaks allpool soovitusele ka holistilist veterinaarravi

 

Kääritatud köögiviljad.

Kääritatud toidud on üks parim viis tervisliku seedesüsteemi ülesehitamiseks. See aitab usse väljutada, tugevdades teie koera immuunsüsteemi. Ligi 90% immuunsüsteemist on soolestikus.

Kääritatud köögivilju võib osta või ise valmistada. Alusta aeglaselt fermenteeritud köögiviljadega  1 kuni 3 tl päevas 10 kg kehakaalu kohta.

Kõrvitsaseemned

Üks ohutumaid ja tõhusamaid viise usside raviks on kõrvitsaseemned. Seda seetõttu, et kõrvitsaseemned sisaldavad aminohapet, mida nimetatakse kururbitiiniks. Kukurbitiin halvab ja kõrvaldab ussid seedetraktist.

Koerale kõrvitsaseemnete söötmisel kasuta tooreid orgaanilisi seemneid. Ära anna koerale soolatud seemneid ... need pole koerale ohutud.

Jahvata seemneid ja anna ¼ tl 4,5 kg kaalu kohta üks või kaks korda päevas, kuni                       parasiidid on kadunud. Kõrvitsaseemned on tiinetele koertele ohutud.

 Musta köömne seemned (Black Cumin Seed)

Inimesed on nimetanud musta köömne seemet „ravimiks kõigele peale surma”. See on väga ohutu ja sobib enamiku usside jaoks. Kui võimalik kasuta terveid seemneid. Näpuotsaga võib kasutada ka musta seemneõli, kuid kindlasti vähendage annust poole võrra.

Anna koerale toiduga ½ tl kuni 1 tl päevas. Kui koerale maitse ei meeldi, võib mõrkja maitse vabanemiseks seemneid kuumutada.

Riivitud puuviljad ja köögiviljad

Ussidest vabanemiseks võib koera toidule lisada teatud puuvilju ja köögivilju. Need muudavad koera seedetrakti vähem vastuvõtlikus parasiitidele. Head on porgand, kurk, kress, kõrvits ja apteegitill.

Ananass on ka hea valik. See sisaldab bromelaiini, ensüümi, mis seedib valke. Ananass suurendada ka teie koera immuunsust, et aidata tal usside vastu võidelda. Papaia sisaldab ka ensüümi, mida nimetatakse papaiiniks - toimib usside vastu. 

Granaatõun toimib paelusside vastu võitlemiseks. Seda seetõttu, et granaatõunas sisalduvad

 ühendid aitavad usse seedetraktist välja tõrjuda. Lisa koera söögikordadele kaks korda päevas  eelnimetatud puu- ja köögivilju vähemalt 1 tl 4,5 kg kehakaalu kohta.

Köögiviljamahl

Sega värsked porgandi-, peedi- ja kurgimahl koera toitu. See aitab muuta tema sooled usside jaoks vähem atraktiivseks.
Anna 1 tl 4,5 kg kehakaalu kohta päevas.

Küüslauk

Küüslauku on ohutu, kui anda seda koerale mõõdukates kogustes ja see on hea viis usside vastu võitlemiseks. Tegelikult näitab 2008. aasta uuring, et küüslauk võib olla sama tõhus kui tavalised ussirohud.

Kasutage hakitud toorest orgaanilist/mahe küüslauku ja lase küüslaugul enne koerale andmist 10–15 minutit purustatult seista. See aitab vabastada kasulikke ühendeid, mis võitlevad usside vastu.   Küüslauku anna koerale :

 • Väikesed koerad ... kuni ¼ küünt kaks korda päevas
 • Keskmised koerad ... kuni ½ küünt kaks korda päevas
 • Suured koerad ... kuni ¾ küünt kaks korda päevas
  •                         Gigant tõud ... kuni 1 küüs kaks korda päevas

Ettevaatust: Ärge kasuta küüslauku ussiravimina tiinetel või imetavatel koertel või kui koer tarvitab verevedeldajaid. Samuti ära anna värsket küülauku nooremale kui 6 elukuud kutsikale.

 Õunaäädikas 

Õunaäädikal on palju positiivseid mõjusid, üks nendest on usside väljutamine kehast. See loob leeliselisema seedesüsteemi, mis on parasiitide jaoks vähem atraktiivne.

Kasuta toorest, orgaanilist, filtreerimata äädikat, anna koerale kuni 1 tl päevas lisades koera joogivette või toidule..

Tüümian

Tüümian on eriti kasulik haakusside korral. Kasutada värskeid või kuivatatud ürte. Lisa 1 tl 0,5 kg kehakaalu kohta.

Ettevaatust: Ära anna koerale tüümiani eeterlikku õli, kuna see võib olla mürgine. Tüümiani ei tohi anda tiinele ega imetavale koerale.

 Petersell

Usside väljutamiseks võib kasutada ka peterselli. Keeda värske petersell vees, et petersellist eralduks mahl (vesi muutub roheliseks), kurna petersell välja, seejärel külmuta jääkuubikuteks. Anna üks kuubik päevas.

Kondipuljong

Kondipuljong aitab toetab seedetrakti tervist, mis omakorda aitab immuunsussüsteemil usse hävitada. See on eriti tõhus täiskuu paiku. Lisa paar supilusikatäit koera toidule või anna eraldi suupistena. Veel parema efekti saamiseks lisa ka aloe mahla.

Kummel

Kummelit saab kasutada nii ümarusside kui piitsusside ennetamiseks ja väljutamiseks. See ravimtaim töötab aeglasemalt, kuid aitab ka vähendada usside põhjustatud põletikku.

Usside jaoks kasuta kummeli glütseriini tinktuuri. Anna  0,25 kuni 0,5 ml 10 kg kehakaalu kohta kaks korda päevas. Mõned koerad võivad olla kummeli suhtes allergilised, seega kontrolli enne selle kasutamist tundlikkust. Selleks kanna väike kogus tinktuuri koera nahale.

Ettevaatust: ära kasuta tiine ja imetava koeral.

 

Oliivilehed ( Olive Leaf)

Oliivilehtede ekstrakt sisaldab oleuropeiini, mis aitab koera soolestikust parasiite välja tõrjuda. Kasuta ekstrakti milles on vähemalt 12% oleuropeiini, ja anna seda koerale 8 nädalat…

Väikesed koerad ... 300 mg kaks korda päevas

Keskmised koerad… 500 mg kaks korda päevas

Suured ja hiiglaslikud koerad ... 1000 mg kaks korda päevas

 

Neemi lehed  (Neem Leaf)

Neemi leht on kasulik ka koera soolestikust parasiitide väljutamiseks, kuid paelusse see ei väljuta.

Väikesed koerad… 150 mg päevas

Keskmised koerad… 250 mg päevas

Suured koerad… 500 mg päevas

 

15. Oregoni viinamari ( Oregon grape tincture)


Oregon viinamari on parasiidivastane, antibiootikumide ja maksa toonik. Anna koerale 12 tilka Oregoni viinamarja tinktuuri 10 kg kehakaalu kohta. Oregoni viinamarjade kasutamisel peate andma ka piimaohakat. Seda seetõttu, et Oregoni viinamari võib maksas olla karm ja piimohakas aitab seda kaitsta. Andke ¼ tl piimohaka tinktuuri 20 naela kehakaalu kohta.

Ettevaatust: Oregoni viinamari ei ole rasedatele ega imetavatele koertele ohutu. Ärge kasutage seda maksahaigusega koertele.


Usside vastane toidulisand, mida saad ise teha

Ravimtaimi võib ka segada, et kasutada seda üldise parasiitite tõrjena. Raamat "Herbs For Pets" soovitab seda kombinatsiooni ussidetõrjeks koertel 

 • 2 osa toored/kuivatatud purustatud kõrvitsaseemned
 • 1 osa küüslaugupulbrit
 • 1 osa apteegitilli seemneid
 • 1 osa yucca juurt

Sega koostisosad omavahel. Võite kõrvitsaseemne jahvatada või terveks jätta. Lisage iga päev 2 tl 1kg keha kaalu kohta toidule. Annusta seda segu 5 päeva ja seejärelpea 2 päeva vahet. Jätka seni, kuni koeral pole enam usse.

Ettevaatust: ära kasuta seda segu tiinel ja imetaval koeral.

Enneta koeral usse

Selleks, et koer ei oleks vastuvõtlik sooleparasiitidele tuleb hoida koera immuunsus tugev. Tugev immuunsüsteem suudab ise kõik soolepararsiidid tapp ja väljutada, ilma et need üldse organisimile vaegust tekitaksid.

Üks parimaid viisid tervisliku immuunsüsteemi toetamiseks on koera toitmine naturaaltoiduga. Sellega saab ühtlasi ka vältida tarbetuid ravimeid ja vaktsiine, mis pärsivad teie koera immuunsüsteemi.

Teine kasulik vahend on probiootikumid. Kui aitad probiootikumidega säilitada heade bakterite tasakaalu koera soolestikus, saab sellega tugevdada koera seedetrakti ja immuunsust.

Osta toidulisandeid, mis sisaldavad nii probiootikume kui ka prebiootikume. Probiootikumid soodustavad kasulikke baktereid, mis koloniseerivad koera soolestikus, et hoida tervis tugev. Ja prebiootikumid on probiootikumi bakterite toit
Abiks võivad olla ka seedetrakti ensüümid. Nad toetavad seedesüsteemi, nii et koeral on parasiite, näiteks usse, lihtsam väljutada.
Ja viimasena hoia oma hoov kakavaba. See aitab nii sinu perel ja lemmikloomadel vältida soolestikus usse.

Kas inimesed saavad koertelt usse?
 • Jah, inimesed võivad koertelt saada teatud tüüpi usse. Nende hulka kuuluvad ümarussid, paelussid ja konksud. Selle tõenäosus on üsna madal, kuid suurem risk on lastel ja rasedatel.
 • Ümarusside või konksuside tekkimise riski vähendamiseks ei tohiks lapsed mängida seal, kus loomad kakavad. Samuti peak nendes piirkondades vältima paljajalu kõndimist. Saastunud pinnase või väljaheitega kokkupuutel, kanna kindlasti kindaid ja pese käsi.
 • Inimesed võivad saada paelussi saastunud liha söömisel. 

Kokkuvõtteks

Naturaaltoit on parim viis, kuidas alustada sooleparasiid vastast võitlus ja ennetust. Eelpool nimetatud taimedon kõik õrnad ja looduslikud viisid, mis aitavad koeral sooleussidest lahti saada. Lisaks on need palju turvalisemad kui koerale tavapäraste ussirohuravimite andmine.