Kas teraviljavabad koeratoidud põhjustavad tõesti koertel südamehaigusi?

FDA (U.S.A Toidu- ja ravimiamet) on avaldanud uuringu järgselt DCM-iga (laienenud kardiomüopaatia) seostatud parimad koera toidu kaubamärgid (nimekiri on toodud teksti all). FDA värskendas hiljuti uurimist DCMi (laienenud kardiomüopaatia) haigusjuhtumite hiljutise sagenemise kohta. Alates juulist 2018 kuni 2019 on DCM-i(laienenud kardiomüopaatia) haigestunud üle 500 koera. FDA on jõudnud järeldusele, et enamik neist koertest sööb teraviljavaba graanultoitu.

DCM on eluohtlik südamehaigus, mida nimetatakse laienenud kardiomüopaatiaks. DCM-iga koertel  laieneb süda koos lihaste nõrgenemisega. Täna nõrgemale südametööle muutub vereringe aeglasemaks ja aja jooksul koguneb kopsudesse vedelik.

DCM on kongestiivse südamepuudulikkuse kõige levinum põhjus, mis võib kuude jooksul surmaga lõppeda. DCM on pöördumatu ja süveneb aja jooksul, ehkki ravi võib haiguse progresseerumist aeglustada. DCM on seotud anoonhappe puudusega, mida nimetatakse tauriiniks…

Tauriin enda sisaldus toidus pole hädavajalik, kuid tema algallikad peavad toidus olema...

Valk toidus pärineb kas loomsetest allikatest või taimedest. Valguallikas määrab väärtuse toidule, mida koer sööb. Valgu molekul on aminohapete ahel, mida hoiavad koos peptiidsidemed.

Aminohapped on olulised kõigi elusrakkude jaoks. Neid kasutatakse ainevahetuse reguleerimiseks ning kudede kasvu ja parandamiseks. Aminohappe puudumine tekitab kahjulike mõjusid kõigile keha organitele ning soolestiku limaskestale ja läbilaskvusele. Kui soolestiku läbilaskvus on suurenenud, mõjutab see immuunfunktsiooni. Seda nimetatakse lekkivaks soolestiku sündroomiks.

 Aminohappeid on 22, millest igaüks on oluline koerte ja kasside terveks olemisel. Kümme neist aminohapetest peetakse koerte jaoks oluliseks ja 11 kasside jaoks, neid nimetatakse asendamatud aminohapped.

Definitsiooni järgi asendavaid aminohappeid toodetakse maksas ehk organismis ise. Asendamatuid aminohappeid ei saa kehas toota, seega peavad need organismi jõudma läbi toidu.

Kuid tauriini puhul on see eristamine pisut hägune ...

Tauriini ajalugu lemmikloomatoitudes

Mõnikümmend aastat tagasi hakkasid lemmiklooma toidu tootjad kasutama ekstrusiooni graanuli valmistamisel. Ekstrusioon on kõrge kuumuse ja rõhu protsess, mille tulemusena pressitakse graanuli mass läbi teatud vormi, et toit omandaks graanul kuju. See annab graanulmassile tahke ja mureda vormi. Toidu väljapressimiseks vormist (et saavutada graanuli kuju) on vaja suurt hulka süsivesikuid (vähemalt 30%) toidu sisalduses.  Süsivesikutes puudub aga tauriin või on seda väga väikeses koguses, mis ei kata loom vajadust.

70ndatel hakkasid kassidel välja arenema tõsiseid silma- ja südamehaigused. 80-ndate aastate lõpuks leidsid lemmikloomatoidu järelvalve, et põhjuseks on tauriini puudus süsivesikuterikas toidus.

Tauriin on aminohape, mis on vajalik südame- ja lihasrakkude arenguks ja funktsioneerimiseks. Samuti mängib see olulist rolli silmade, aju ja immuunsuse funktsioonis.

Nii sai tauriin 80ndatel kasside jaoks 11. asendamatuks aminohappeks.

Erinevalt kassidest saab koera organism toota tauriini teistest aminohapetest. Nii et, lemmikloomatoidu valmistajad ei pea tauriini koerte jaoks oluliseks aminohappeks, kuna koer organism suudab seda ise toota vaja on vaid teisi aminohappeid.

Kuid hiljuti avastas FDA, et mõned suured tõud, sealhulgas Saksa dogi, retriiverid, Dobermani pinšerid ja Iiri hundikoerad, ei suuda tauriini toota, kui toit mida ta saab oma madala valgu sisaldusega ehk milles puudub loomse päritoluga valk. Nendel tõugudel tekkis samad terviseprobleemid (südamehaigus, kardiomüopaatia), mis kassidel.

Kuigi kardiomüopaatiat võib esineda mis tahes tõukoeral, oli neil konkreetsetel koertel tauriini lisamisel toitu, efektiivne paranemine südamehaigusest.

Täna kahtlustab FDA, et tauriini puudusel on otsene seos teraviljavaba toidu ja DCM-i (laienenud kardiomüopaatia) vahel.

“Täielik ja tasakaalustatud” on hea müügilause, mis töötab alati …

Viimase 30 või 40 aasta jooksul on meie toidueelistused dramaatiliselt muutunud.

80ndatel tahtsime rasvavaba toitu. Siis tahtsime 90ndatel teravilja- või gluteenivabu toite. Siis tahtsime 2000. aastal kõrge valgusisaldusega ja paleo-toite. Täna soovime talust lauale, uudseid valke ning isegi taimetoite ja vegantoite.

Toidud, mida oma lemmikloomadele anname, põhinevad suuresti meie enda toiduvalikul.

Kuigi me muudame oma arvamust selle kohta, mida me süüa tahame, pakuvad lemmikloomatoidu ettevõtted meile hea meelega seda, kuid paraku nad müüvad meile just seda, mida me arvame, et me tahame.

Ja kuigi meie toitumiseelistused muutuvad, muutuvad lemmikloomatoidu koostis ja koostisosad koos nendega.

Probleem on selles, et AAFCO  poolt ei ole olulisi muudatusi tehtud koerte ja kasside toitainevajaduses (AAFCO - Ameerika Söödakontrolli Ametnike Ühing).

Kõigi uute tööstuslikke toitude ja uudsete koostisosadega, mis on ilmunud viimase 20 kuni 30 aasta jooksul, pole AAFCO suutnud muutustega sammu pidada ... ja see suurendab toitainete puuduse riski, kuna uued suunad ei ole justkui ametlikult nõutud, seega nendel puudun järelvalve.

Seega on oluline märkida, et DCM-iga (laienenud kardiomüopaatia) koerad, keda FDA täna uurib, sõid kõik AAFCO heakskiidetud toite, millel oli silt "Täielik ja tasakaalustatud".

Siseneme teraviljavaba toitu

 93% teraviljavabadest tööstuslikes toitudest sisaldas herneid ja / või läätsi.

Miks see on tähelepanuväärne?

Teraviljavabad toit ei sisalda teravilja teri, mida me tahame vältida koeratoidus (nagu mais, riis ja oder) ... kuid need sisaldavad suures koguses herneid, kartulit, läätsi ja kaunvilju. Selle põhjuseks on asjaolu, et graanuli tootmistehnoloogia vajab süsivesikut ehk tärklist.

Kuid erinevalt teraviljadest on hernes, läätsed ja kaunviljad kõrge valgusisaldusega mis omakorda on madala väärtusega valk. Seega teraviljavaba lemmikloomatoidus kasutatakse suuremas koguses odavaid taimseid valke.   Ja kuna taimsetes valkudes puudub tauriin, on koeratoitudes tauriini puudus, nagu oli seda kassitoitudes 40 aastat tagasi.

Milliseid koeratoidu kaubamärgid seostatakse DCM-iga (laienenud kardiomüopaatia) ?

FDA avaldas hiljuti 16 lemmikloomatoidu tootemärki, mis olid seotud enam kui 10 DCM (laienenud kardiomüopaatia) juhtumiga.

Juhtumite arv iga kaubamärgi kohta:

 • Acana – 67
 • Zignature – 64
 • Taste of the Wild – 53
 • 4Health – 32
 • Earthborn Holistic – 32
 • Blue Buffalo – 31
 • Nature’s Domain – 29
 • Fromm – 24
 • Merrick -16
 • California Natural -15
 • Natural Balance -15
 • Orijen -12
 • Nature’s Variety – 11
 • MutriSource – 10
 • Nutro – 10
 • Rachael Ray Nutrish – 10

Kuid enne kui neid toite vältida ja edasi liikuda, peate veel tauriini kohta aru saama.

Tauriini keerukus organismis, miks paljud veterinaarid ja tööstuslikku toidu esindajad ei pea seda oluliseks koera toidus.

Kõigil koertel, kellel DCM (laienenud kardiomüopaatia) arenes teraviljavabast toidust, ei olnud organismis tauriini puudus. Kuna, koerad saavad tauriini toota teistest aminohapetest, sealhulgas metioniinist ja tsüsteiinist. Nii, et teiste oluliste aminohapete ebapiisav tase võib mõnel juhul olla tegelik süüdlane, tauriini puudumisel.

Veterinaararsti dr Jean Hofve sõnul mõjutab soolestiku tervis tauriini taset kehas:

“Mikrobiomil (mikrobioom on soolestikus elavate mikroorganismide ökosüsteem) võib olla suur roll ka tauriinipuuduses. Leiti, et see on kasside peamine põhjus. Sapist pärit tauriin imendub jämesooles, kuid bakterid võivad tauriini "omistada, ära kasutada"  takistada seda üliolulist ringlus. Toidu seedimisprotsessil võib samuti olla oluline roll aminohapete hävimisel. Seda pole seni uuritud. " Seega võib

tauriini puudus olla mitme haruline probleem.
Sellegipoolest taandub see lihtsalt toidu kvaliteedile.

Vaatame lähemalt, kuidas koostada toitu, mis ennetab koera organismis tauriini puuduse riski. 
Missugune toit on koerale parim?

Ei saa väita, et DCM-i põhjustavad teraviljavabad toidud. See tähendaks, et teravilja sisaldavad toidud on parem valik. Teravili ja tärklis on seotud soolestiku düsbioosi (mikroobikoosluste tasakaalutus seisund), rasvumise, kroonilise põletikuga. Tegelik probleem on taimse valgu kasutamine loomse valgu asendamisel. Taimsetes valkudes puudub tauriin. Loomsete valkudega toidud võivad sisaldada ka madalamat tauriini taset ja peate sellest teadlik olema.

Siin on minu soovitused koera tauriini puuduse vältimiseks:

1. Sööda suures koguses loomset valku. Enamik loomseid valke on rikas tauriini allikas, parim söödatoit on loomsetel valkudel põhinev toit. Parim on toores toit, kuna selles on väga vähe tärklist.

Kuid on ka erandeid ...

2. Mitte kõik valgud pole rikkad tauriini poolest. Tauriini leidub enamikus loomsetes valkudes, kuid mõned allikad on paremad kui teised. Näiteks: Linnuliha, kala, aju, süda ja maks on head tauriini allikad.

Kabjalised (loomaliha, lammas ja kits), munad ja piimatooted sisaldavad väiksemaid vähen tauriini. Nii et kui toidate oma koera veiselihapõhist toortoitu ilma piisavalt organlihata, ei pruugi teie koer saada piisavalt tauriini. Seega lisage kindlasti oma koera toortoidule palju südant, maksa ja aju ... eriti kui toidate veiseliha, lambaliha või kitse.

3. Tuvastage toidus olevad vabad aminohapped. Kui koera toidus on vähe loomseid valke, on see halva kvaliteediga ja odav toit.

Aga kuidas sa oskad öelda?

Toit mis sisaldab madala kvaliteediga valku (taimne valk) puuduvad peamised aminohapped ... sellisel juhul lisatakse need sünteetiliste (või vabade) aminohapetena. Need on kemikaalid, mida toodetakse laboris, mitte looduses.

Siin on näide koeratoidu koostisosa info, kuhu on lisatud mitu aminohapet (punasega alla joonitud):

Et koer saaks oma toidust tõelisi aminohappeid, mitte laboris tehtud võltshappeid, väldi tööstuslikke koeratoitu millele on lisatud aminohappeid ... see on märk loomse valgu väikestest kogustest. See on odav toit odavate koostisosadega.

Siin on näide koeratoidu koostisosa info, kuhu on lisatud mitu aminohapet (punasega alla joonitud):

Et koer saaks oma toidust tõelisi aminohappeid, mitte laboris tehtud võltshappeid, väldi tööstuslikke koeratoitu millele on lisatud aminohappeid ... see on märk loomse valgu väikestest kogustest. See on odav toit odavate koostisosadega.


4. Vältige läätsede, kaunviljade ja kartulit sisaldavaid toite.

Herned, läätsed, kaunviljad ja kartul on jahutootjate jaoks mugav viis loomsete valkude asendamiseks odavate taimsete valkudega.

Iga toit, mis neid koostisosi sisaldab, on halva kvaliteediga toit ja isegi kui teie koer ei ohusta DCM-i, võib tal nendest toitudest puudu olla muid olulisi toitaineid. Nendes toitudes on ka palju fütiinhapet.

Fütiinhape (Mineraalainete omastamist mõjutavad toiduainetes sisalduvad antitoitained (oksalaadid, lektiinid, tanniinid, goitrogeenid jt). Üheks selliseks antitoitaineks on ka fütiinhape, mis on teraviljas, pähklites ning kaunviljades leiduv ühend, kus salvestatakse seemne jaoks vajalik fosfor). Fütiinhape pärsib kriitiliste toitainete, sealhulgas mangaani, raua, kaltsiumi ja fosfori imendumist ning võib piirata mangaani peetumist kehas.

 Autor:   ( https://www.dogsnaturallymagazine.com/rawhide-dangerous-for-dogs)