Toortoiduga toitmisel peamine viga on organite vähene sisaldus 

Kui toidad oma koera toortoiduga, siis võib-olla teed sama vea nagu paljud teisedki… Kas sinu pakutud toortoit sisaldab piisvalt organelundeid? Juhul kui organite sisaldus on liiga väike, jääb sinu koer ilma väga olulisest tervise edendajast.

Olulised küsimused, millele anname vastuse on:

Mida peaks toortoit sisaldama ?
Kui suur on üks toidukord sinu koeral?

 Kui palju organliha peaks sisaldama toortoit?

Enamik toortoiduga toitjaid järgib „80–10-10“ juhendit. 80% liha, 10% luud ja 10% organliha. Nad nimetavad seda dieeti „saagiks“ või „sobivaks liigiks”. Eeldates, et see jäljendab toitu, mida metskoerad (hundid) looduses söövad.


Väide, et metskoer/hunt saab oma toidust (saakloomast) vaid 10% organliha on vale. 
Vaata kõrval olevat pilti:  "Veise organid"

Lihased moodustavad enamikust metsloomadest umbes 50%, luud aga umbes 12%. Muidugi sõltub see looma tüübist, soost ja seisundist. Naha arvele langeb umbes 16%.

 See tähendab, et umbes 25% looma kaalust on organid.
Seega, kui eesmärk on, et koeratoit sisaldab 10% organliha, jääb koer ilma vajaminevast 15%-st ja mis tähendab, et kogus mida ta saab on väiksem kui kogus millest ta ilma jääb. Siit ka karm fakt, valemiga „80-10-10“  ei kata koera toitumisvajadust.

Pildil olevad veise organid:
Uterus - emakas; Kidney - neerud; Liver - maks, Stomach - magu; Brain - aju; Tongue - keel; Sweetbreads - kilpnääre; Heart - süda; Spleen - põrn; Small intestine - peensool; Large intestine - jämesool; Testicles - munandid.

Nüüd vaata seda… "Vitamiini sisaldus organites"

See tabel võrdleb vitamiini sisaldust organites ja erineva loomaliha vahel. Selgelt on näha, et kõikides organites on rohkem vitamiine kui lihas.

On tõsi, et organid on Emake Looduse multivitamiinid!

Pane tähele! Iga organ on oma toitainekoostises unikaalne. Maksas on kõrge retinooli sisaldus ( A-vitamiin) ja folaad (B9 vitam.), kuid madal niatsiini (B3Vitam.) ja E-vitamiini sisaldus. Süda on tiamiinirikas (B1-vitam).

Järgmisena vaatame mineraalide sisaldust erinevates organites

Organliha on mineraalide poolest palju rikkam kui tailiha. Ja jällegi on iga organ erinev. Süda ja neerud sisaldavad rikkalikult tsinki, samas kui maks sisaldab endas palju vaske.

Organid on palju toitvamad kui tailiha. Seetõttu söövad enamik metsloomad elundeid kõigepealt, mis on rümba kõige väärtuslikum osa.

Kui toortoit sisaldab vaid 10% organliha, jääb koer rohkem kui poole vajaminevast toitainetest ilma.

Pildil: Zinc - Tsink; Iron - raud; Magnesium - magneesium; Copper - vask; Manganese - mangaan. 


Niisiis, kui palju peaks teie koer organliha saama? Palju rohkem kui 10% ... rohkem kui 25% . „mis organi liha peaks koerad sööma?” Ja lihtne vastus on see, et kõiki neid! Ja mitte ainul maksa!

Millist organliha peaks toortoit sisaldama? Organliha pole mitte ainult toitainerikkam, vaid sellel on ka muid olulisi tervislikke eeliseid. Vaatame näitena  loomaaju ja kala.


Selles tabelis võrreldakse loomaaju kalaga. Kõige huvitavam on DHA sisaldus.

DHA (dokosaheksaeenhape) on oluline oomega-3-rasvhape, mis võitleb põletiku vastu. Paljud koeraomanikud lisavad oma koera toidule kalaõli, kuna see sisaldab palju DHA-d. Tabelis on näha, et loomaaju pole mitte ainult mineraalidest palju rikkam kui kala, vaid sisaldab suures koguses ka DHA-d!
Pane tähele! Kui sinu koeratoit sisaldaks kõiki looma organeid, ei oleks kalaõli koerale vaja anda (loe kalaõli kohta rohkem siit) ega ka ühtegi toidulisa. DHA on ka ülitähtis koera aju jaoks. Selle sisaldus toidus muudab kutsikad nutikamaks ja on toetab vananeva koera tervist.  Kuid maksas ega enamikus teistes organelundites ei leidu DHA-d piisavas koguses. Välja arvatud need väikesed organid ... aju ja silmad !!!

Koerale (looma) silmade toitmine eeldab aga suurt kogust silmi. Mida võib olla keerukas saada ja külmik täis külmunuid silmi võib olla mitte just kõige esteetilisem pilt. Vaatamata sellele on silmad DHA-rikkad nagu ka aju kui organ. Kui uuriksite DHA eeliseid Google'is, leiaksite, et see on kasulik ajule, närvisüsteemile ja silmadele. Kas see on juhus, et aju ja silmad on rikkad toitaine poolest, mis aitab neil organitel endil funktsioneerida?

Ilmselt mitte ...

Tegelikult on see kogu näärmeteraapia kontseptsioon. Aju söömine toetab koera aju ja silmade söömine toetab koera silmi. See ei ole midagi uut. Oleme aastaid kasutanud kondroitiini liigese- ja pehmete kudede tervise toetamiseks ... ja kondroitiin pärineb liigesekõhrest. Sama on ka hüaluroonhappega.

Nii et kui soovite, et teie koera liigesed oleksid terved, toidge koera liigestega.

Siin on üks näide aga vastupidiseks. Mõni aasta tagasi hoiatasid loomaarstid koeraomanike kanakaelaga toitmise eest. Kana kaelad (koos  nahaga) koos kilpnäärmega põhjustavad koertel hüpertüreoidismi. Hüpertüreoidism on liigne  kilpnäärmehormooni tootlus organismis ehk kilpnäärmes. Kuid hüpertüreoidism on koertel haruldane.

Enamikul koertel (dr Jean Dodds'i andmetel kuskil 20% kuni 45%) on hüpotüreoidism. Pane tähele, et “hüper” tähendab liiga palju kilpnäärmehormooni ja “hüpo” tähendab liiga vähe. Hüpoteetiliselt, kui kilpnäärme söömine suurendab kilpnäärmehormooni kogust, peaks see aitama ka hüpotüreoidismi põdevaid koeri.

Pea meeles! Hormoonid, mida koer sööb, mõjutavad ka koera enda hormoone.

Näärmete kasulikkus

Kui toidad koera ainult maksa ja veel mõne kergelt kättesaadava (looma) organiga, jääb koer paljust ilma, kui mitte öelda, et koera toit on vaene ja mittetäisväärtuslik. Näärmete ja hormoonide sisaldus toidus või nende puudumine mõjutab koera hormonaalset taset.

Siin on mõned näärmed, mis on teie koera hormonaalses (endokriinses) süsteemis oluline osa:

 • Neerupealised (hormoon neerude peal ja reguleerib stressi ja ainevahetust)
 • Kilpnääre (asub kaelas, see salvestab ja toodab kehas enamikku hormoone)
 • Kõrvalkilpnääre (asub kaelas ja kontrollib kaltsiumi taset)
 • Hüpofüüs (aju osa ja kontrollib neerupealisi ja muid näärmeid)
 • Hüpotalamus (aju osa, mis ühendab hüpofüüsi närvisüsteemiga)
 • Munasarjad (tootma naissoost reproduktiivhormoone)
 • Munandid (toodavad meessuguhormoone)
 • Käbinääre (asub ajus, mõjutab und ja hooajalisi tsükleid)
 • Kõhunääre (kriitiline organ, mis toodab insuliini ja ensüüme)
 • Munasarjad ja munandid ei ole mõeldud ainult paljunemiseks. Uuringud näitavad, mida kauem emase koera munasarjad on terved, seda kauem ta elab.

Munasarjad ja  munandid ning hormoonid, mida nad tootavad, on seotud ka järgmiste haigusriskide vähendamisega (see on oluline info steriliseeritud koerte kohta)

 • tavalised vähkkasvajad, näiteks osteosarkoom ja hemangiosarkoom
 • puusa ja küünarnuki düsplaasia
 • kraniaalse ristsideme rebendid
 • kuseteede probleemid
 • käitumisega seotud probleemid

Kui koer on kastreeritud või steriliseeritud ja tal ei ole enam munandeid ja munasarju, mis tagavad suguhormooni organismis, puudub koeral kaitse haigestuda eelpool nimetatud haigustesse.

Aga ülejäänud organid? Vaatame veelkord liha, luu ja elundite suhet enamikus loomades.

 • Lihased 50%
 • Nahk 16%
 • Luud 12%
 • Soolestik 10%
 • Kopsud 3%
 • Maks 2%
 • Aju 2%
 • Süda 1%
 • Neerud 0,5%
 • Põis <0,5%
 • Põrn <0,5%
 • Kõhunääre <0,5%
 • Silmad <0,5%
 • Munandid <0,5%
 • Eesnääre <0,5%
 • Emakas <0,5%
 • Munasarjad <0,5%

Enamik näärmeid ja elundeid moodustab väikese osa looma kaalust, kuid pisikesel kilpnäärmel võib olla suur mõju tervisele ja hormoonide talitlusele. Nii et ära välista elundeid suuruse alusel. Ja pea meeles, et elundid moodustavad massist umbes 25%, mitte 10%.

See tähendab, et sinu ülesanne on leida võimalikult palju elundeid ja lisada neid 25% ulatuses koera (toor)toidule.

Kuid kuidas leida näärmeid ja elundeid?

Esmalt uuri kas sul on tuttavaid või tuttava tuttavaid kes elavad maal ja kasvatavad loomi. Uuri nende käest, kus nad oma loomi tapavad ja mõistlik on minna ka otse tapamajja. Hea on kui on tegemist mõne väikse tapaajaga või lihunikuga. Tavaliselt saab otse ostes häid pakkumisi nii hinna kui valiku osas: aju, silmamunasid, põrna, kõhunääre, neere, maksa, südant, kopsud, udarad, kõrvad, saba, kõri jne. Võta kõik kaasa ja purusta kodus ning külmuta (kindlasti ära kuumuta) Seejärel lisan elundite segu koera söögikordadesse nii, et moodustab 25%  toidust.

Kui te ei leia oma piirkonnast tapamaja, leiad ehk mõne kalamehe. Kala on rikas D-vitamiini ja mineraalide ning DHA-de poolest. Paljude toortoitjate jaoks on kala ainus viis kõik organite ja näärmete saamiseks. Lisage 30g kala iga toortoidu kilo kohta, kui organelundeid vajaminevat kogust ei õnnestu saada. Samas võid ka kala ja organelundeid kokku segada.

Viimase võimalusena võib koera söögikordadele lisada külmutatud elundeid ja näärmeid. Need on juba valmis kujul ja neid on lihtne kasutada ... kuid veenduge, et kõik need elundid on pärit rohusöödaga loomadelt.

Toitudes on mikrotoitaineid, millest me lihtsalt veel ei tea ... ja mida rohkem me uurime organliha, seda rohkem kasu sellest avastame. Toortoitumine ületab kaugelt graanultoidu ja kommertstoidus sisalduva olematu vitamiinide ja mineraalide koguse ja väärtuse.

Tõsi on see ... et kui koeratoit ei sisalda sisikonda, ei taga sa koerale tervist ! Loodan, et leiate viisi, kuidas oma koera toortoidule rohkem organliha lisada.

Autor: