Kas naturaaltoidus on liiga kõrge valgu sisaldus? Kas valk on koerale ohtlik?

Koerte proteiini ehk valgu nõuded on lemmikloomatoidus oluline ja sageli valesti mõistetav aspekt. "Sa oled see, mida sa sööd" on ütlus, mida me kõik oleme kuulnud ja millel on kindlasti tõde.

Paljud koeraomanikud on erimeelt, milline koeratoit on “parim”. Suur osa lahkarvamustest, mis puudutavad „parimat” toitu, keskenduvad sageli ebamäärasele, salapärasele ja mõnikord ebaõigele teabele, mida me teame valgu kohta.

Esmalt selgitame faktid valgu tähtsusest koera toidus. Siis saame paremini hinnata, milline toit oleks oma koerale parim.


Erinevalt kassidest liigitatakse koerad omnivooriks. Nad võivad elatuda kas taimse- või loomse päritoluga toidust, kui see on tasakaalustatud ja mitmekesine. Kuid selleks, et olla terve ja tugev ja mitte ainult ellu jääda, peaks koera toidus olema loomsete valkude allikas - LIHA!

Elus olemise ja terve olemise vahel on suur erinevus! Loodus lõi biokeemia ja toitumise reeglid ning meie surelikud ei ole võimelised neid reegleid muutma. Sel põhjusel on kassidele välistatud taimetoitlus. Samal põhjusel elatuvad koerad liha sisalduvast toidust.

Igapäeva praktikas näen koeri, kelle väljanägemine ei ole hea, sest looduse reegleid ei järgita. Koerad on ülekaalulised, sügelevad, nahk ketendab, paljudel koertel on suurenenud mandlid, aktiivsuse langus, madal energiatase ja resistentsus nakkusele ehk väga vastuvõtlikud haigustekitajale. Kõige selle peamiseks põhjuseks on madala loomse saadusega toidud ja kõrge teraviljapõhiseid toidud. Odavad, maisi baasil põhinevad toidud on ühed kõige halvemad.

Koerad vajavad liha! Koera toit peab sisaldama liha. (Ettevaatust: ainult lihaga toitmine ei ole ka õige, vaja on mitmekesist toitu, toortoit tähendab liha, liha kõrvasaaduseid, köögivilja ja juurvilja ja maitsetaimed jne.) Koerad suudavad omistada teravilju nagu mais, oder, kaer, nisu ja sojajahu. Teravili sisaldab enamasti süsivesikuid ja ainult piiratud aminohappeid (valku). Täiendav süsivesikute tarbimine, mis ületab koera otsesed vajadused (mis esineb sageli teraviljapõhiste toitude puhul), sunnib soole ensüüme säilitama need ekstra süsivesiku (suhkru) rasvana.

Andke koertele rohkem valku (loomne valk) ja üleliigne valk eritub neerude kaudu, seda ei säilitata rasvana. Teades seda, siis kuidas sa nüüd arvad, kas koera jaoks on parem kaalulangetus (dieet) toit, mille üks peamine koostisosa on teravili või toit mille peamine koostisosa on valk, mis pärineb lihast?

Ahhhhhh ... Ma tean, mida sa mõtled! Liiga palju valku! Neerukahjustus!

Esmased uuringuid, mis viitas valgu poolt põhjustatud neerupuudulikkust koertel, ei katsetatud isegi koerte peal! Seda katset tehti rottide peal, keda toideti näriliste jaoks ebaloomuliku toiduga - valku sisaldava toiduga. Rottide organismil on keeruline toidust saadava liigse valgu eritamine, sest nad on taimsed, mitte liha sööjad.

Koerad suudavad taluda toitu, mille valgusisaldus on kuivkaalust suurem kui 30%. Koerad on liha sööjad; see on see, milliseks nad on sündinud! Rotid ei ole lihatoidulised. Uuringus eeldati, et rottidega tehtud uuringud kehtivad ka koertele ... ja algas müüt "liiga palju valku koera toidus tekitab neerukahjustust". Ja nagu iga näiliselt kehtiv kuulujutt või väide, hakkas elama oma elu ja on tunnistatud alles hiljuti valeks teooriaks.

Siin on üks paljudest viidetest, mis on hiljuti leitud , et kinnitada andmete puudumist, mis tõestaks, et toidu valgusisalduse vähendamine aitab neerusid kaitsta:

"... valgu tarbimise piiramine ei paranda neerufunktsiooni kahjustusi ega säilita neerufunktsiooni. Neid (uuringuid) puudutavaid järeldusi arvestades ei soovita autorid neerupuudulikkusega või vähendatud neerufunktsiooniga koertel toiduvalgu vähendamist, renoprotektiivsete mõjude saavutamiseks. "

-(Kirki veterinaarteraapia XIII, väike loomakasvatus, lk 861, Finco, Brown, Barsanti ja Bartges)

Autorid soovitavad siiski, et kui vere karbamiidi lämmastiku (BUN) tase jõuab 75-ni, mis on väga kõrge, siis kaalutakse mõningast valgu tarbimise piiramist kasulike mõjude puhul, mis ei ole seotud neerufunktsiooni dünaamikaga. Autorid viitavad sellele, et fosfori sisaldus veres võib mängida olulist rolli kahjustatud neerufunktsiooniga koerte tervislikus seisundis.

"Koer suudab seedida suurel hulgal valke, eriti loomse päritoluga", märkis prof. Dominique Grandjean DVM, Ph.D., neljandal rahvusvahelisel Sled Dog Veterinary Medical Associationi sümpoosionil (1997. aasta MENETLUSED lk 53).

Dr. David S. Kronfeldi ja teiste uurimistööde tulemused näitavad, et koerte evolutsiooniline vajadus on saada kõrge kvaliteediga valguallikaid, mis on loomsetes kudedes. Liha (lihaskoe), elundite koed, nagu maks, neerud, põrn ja süda, on eriti rikkad komplekssete molekulide puhul, mida nimetatakse aminohapeteks ja mis lõpptulemusena moodustavad valgu.

Koera ainevahetusega on seotud 22 aminohapet nendest 10 erinevat aminohapet, tuleb organismi saada toiduga. Ülejäänud 12 organismil vajavat aminohapet suudab koera organism toota oma maksa. Teraviljad kipuvad olema paremad süsivesikute allikad ja  kiired energiaallikad. Loomset lihaskude on kergemini seeditav ja see sisaldab rohkem aminohapped kui teravili.

Liha ja liha kõrvalsaadused (liha kõrvalsaadused on vere- ja organkoed) on erakordselt kvaliteetsed valgusallikad koertele. Liha kõrvalsaadused on koerte jaoks suurepärased toitumisallikad.

"Aga liiga palju valku on halb, eks?" te küsite. Tehke oma uurimistöö ja küsige pool tosinat toitumisspetsialisti (mitte lemmiklooma poe- müüjalt) ja vastus on: Ekspertide ja toitumisspetsialistide vahel ei ole üldist kokkulepet selle kohta, mida kujutab endast “liiga palju” valku koera toidus . Uuringud näitavad, et koertel on kõrge valgu lagundamise võime, tarbides toitu, mis sisaldab rohkem kui kolmkümmend protsenti valku kuivaines. (Kuivkaal tähendab toitu, mis ei sisalda niiskust. Kuivtoidu puhul on kotis tavaliselt 10% niiskust ja konservides on umbes 74% niiskust.)

Mõtle sellele ... kas sa näed kunagi hulkuvat koera, kes sööb maisi või muud teravilja, et leevendada sellega nälga? Loodus on loonud koerad liha sööjateks ja mida on näha ka koerte pealt keda toidetakse liha ja naturaal toiduga, nad säravad tervisest.

Koerad, keda söödetakse kehva ja vaese toiteaine sisaldusega toiduga, näevad välja ja tunnevad end suurepäraselt ainult siis, kui nende toitu lisatakse ka inimese toidulaualt „ülejääke“ kana, liha, muna, kodujuust ja muud. Kana, linnuliha, veiseliha või kala, peaks olema esimene koostisosa mis tahes koeratoidus, mida te otsustate "parimaks".

"Aga kuidas on eaka lemmikloomaga?" võite küsida. "Olen alati öelnud, et kõrge valgusisaldusega toitumine on vanemate koerte neerude jaoks halb; isegi minu veterinaararst ütleb seda." Teadlased on seda tõendanud: koertel, kellel on tegelikult neerukahjustus või düsfunktsioon (olenemata nende vanusest) ja mille BUN tase on suurem kui 75, võib piiratud valgu tarbimine olla kasulik, kuid mitte mistahes kahjuliku mõju tõttu neerudele. Valk, mida neerukahjustusega koerad söövad, peab olema kõrgkvaliteetsed, mida leidub munades, kodulindudes ja loomalihast. Teisest küljest, toiduaine kõrge valgusisaldus EI TOHI põhjustada neerukahjustust normaalsel, tervel koeral või kassil!

Mida tähendab see vanema koera jaoks? See tähendab, et te ei tohiks piirata kvaliteetsete valkude söötmist vanematele koertele just seetõttu, et nad on vanemad. On isegi mõningaid kehtivaid uuringuid, mis näitavad, et vanemad koerad võivad oma dieedis vajada suuremat protsenti proteiinidest, kui nad vajaksid keskeas. See ei tohiks olla meile üllatus, sest koerad on arenenud läbi aegade lihatoidulisest (huntidest). Viljapõhised toidud tekkisid alles seitsekümmend aastat tagasi, kui inimesed hakkasid otsima koeratoidule alternatiivi millega koos käib ka mugavus, lihtsus ja ökonoomsus.

Kokkuvõtteks

Valkude tarbimine ei põhjusta tervetel koertel ega kassidel mingisugust neerukahjustust. Seega, mida iganes sa oma koerale „parimaks” toiduks valid, veendu, et loomsete kudede allikas on esmalt koostisosade loendis.

Kui sinu koera/kassi neerufunktsioon on normaalne, peaks sinu vanem koer või kass saama kõrge kvaliteediga toitu, mis sisaldab palju loomset päritoluga valku. Sest suurepärase allika kergesti mõistetav toitumise põhimõtted kaaluda osta Canine ja Feline toitumine, by Case, Carey ja Hirakawa.

Valk ja hüperaktiivsus

 Enamik koera omanike on ühel või teisel moel kuulnud seda avaldust: "Suure valgusisaldusega toidud võivad muuta koerad hüperaktiivseks!"

Olen otsinud kirjandust ja võtnud ühendust toitumisspetsialistiga antud müüdi kohta ja mitte kusagil ma ei leia ühtegi teaduslikku uuringut, mis tõestaks seda põhjendamatut väidet. Puuduvad biokeemilised või toitumisfaktorid, mis isegi muudaksid selle oletuse usutavaks.

Hüperaktiivsetel koertel on arvukalt potentsiaalseid motiveerijaid, kaasa arvatud geneetiline temperamendi eelsoodumus, kuid seost kõrge valgusisalduse vahel koera toitumises ja hüperaktiivsuses ei ole veel tõestatud. Sama ei saa öelda aga teravilja rikka toidu kohta, kus on tegemist kõrge süsivesikuga (suhkur) ehk kiire energiaallikas.

Söötke oma koerale kvaliteetset, liha baasil valmistatud toitu ja see on koerale loomuomane ja sinu koer on terve ja õnnelik .

Ära karda valgu söötmist.

Autor :T. J. Dunn, Jr., DVM