Kuidas alustada kutsika toitmist toortoiduga ...

Kui tood koju kutsika, kellele ei ole antud toortoitu, võtab toortoidu tutvustamine natuke rohkem aega. Seedehäirete vältimiseks on vaja järgida mõnda soovitust, kui kutsikas läheb kuivtoidult (loe töödeldud toit) üle toortoidule.

Enne alustamist tahaksin käsitleda seda probleemi, mis paljudel suurte tõugu kutsikate omanikel on murekohaks toortoidu juures.
Olen viimase viieteistkümne aasta jooksul kõik oma pesakonnad ja kutsikat kasvatanud just toortoidul. Ja mul pole kunagi olnud olukorda, et kutsikal oleks mingit arengu või kasvuprobleemi. Jah, on oluline tasakaalustada toidus kaltsiumi ja fosfori sisaldust, kuid seda on lihtne teha toortoiduga.

Kutsika harjutamine toortoiduga

1. Alusta värske kalkuni lihaga (kanaliha sobib ka, et siis linnuliha).

NB! Kindlasti ei ole mõistlik segada kutsika toortoitu graanuliga!

Kutsika normaalne Ph on happeline, mistõttu koera organismil on kerge seedida toorest liha ja omistada sellest toitained. Kuiv graanul muudab seedimiseks soolestikus happelisust (pH-d), täpsemalt graanul muudab soolestiku madala happeliseks. Kui segada graanulit toortoiduga, jääb  liha seedetrakti kaks korda kauemaks ajaks, mis tähendab, et kahjulike bakterite kogunemine on palju suurem.

 2. Alusta ühe valguallikaga

Olenemata, kas valmistad ise toortoitu või kasutad poest ostetud kujul, on kõige parem alustada ühest valguallikast. Anna ühe valguga harjumiseks kutsikale 1 nädala. Kui seedehäire märke pole, alusta kutsika harjutamist järgmise valguallikaga jne.

Tailiha peaks moodustama toidust umbes 35–50%.

 3. Tasakaalusta kaltsiumi ja fosfori suhet

Seda on üsna lihtne teha. Kui vaadata kalkunikaela kui head toitu kus on liha ja luu hästi tasakaalustatud, siis peaks kutsika toiduks olema pool kuni kaks kolmandikku toidukogusest kalkuni kaela (koos luudega) lisaks pool kuni üks kolmandik liha ja organliha. Maagilist valemit ei ole ja iga kutsikas on natuke erinev.

Vaatamata graanultööstuse ütlustele, et mineraalainete sisaldus toidus on väga raske koeraomanikul ise tagada, on kaltsiumi ja fosfori tasakaalustamine üsna lihtne. Lisaks on toortoidul suurem paindlikus, organismil on lihtsam omistada suuremas koguses looduslikust allikast kaltsiumi. Sünteetilises pulbris sisalduvat liigset kaltsiumi on kutsikal peaaegu võimatu organismist väljutada. See tähendab, et liigne kaltsiumi oht seisneb sünteetilistel kaltsium preparaatidel, kui luudes leiduvale looduslikult esineval kaltsiumil.

 Väga head lihavad kondid
  • Kalkuni sabad ja kaelad
  • Kana seljad ja kaelad
  • Vasika ribid ja sabad
  • Igasugused hirveluud
  • Kanajalad ja veisetoruluud (looduslikult esineva glükoosamiini ja kondroitiini hea allikas)
  • Veisekaelaluud (suurepärane närimiskomm, mis ei purusta hambaid)
  • Veise kõrvad ja saba

Tasakaalustatud toidud ( anna neid igal söögikorral)
  •  Koorega munad
  • (rohtu sööva) looma mao või soolte  töötlemata sisu
  • Terved looma rümbad (küülik, vutt jne)
4. Toida noort koera/kutsikat kolm korda päevas

Kutsikas peaks sööma kolm väikest söögikorda päevas. Tee seda kuni umbes kuue kuu vanuseni - edasi kaks korda päevas. See on eriti oluline väikest tõugu kutsikate puhul, kuna need võivad hüpoglükeemilisteks  (veresuhkru langus) muutuda, kui söögikordade vahed liiga pikaks venivad.

 5. Toidu portsjon on  2-3% koera täiskasvanud kehakaalust (kutsika kasvamisel 5-6% olemasolevast kehakaalust).

Seda on lihtne kindlaks teha tõukoera puhul, kus toidukogus peab olema 2–3% kutsika täiskasvanud kehakaalust. Kui on tegemist segaverelise koeraga, kus pole teada koera eeldatav täiskasvanu kaal, tuleks anda toitu umbes 10% rohkem kutsika praegusest kaalust. Juhul, kui kutsikas on liiga paks või liiga kõhn, reguleeri vastavalt sellele toidukogust.

 6. Ärge organlihaga üle pinguta

Organid on äärmiselt olulised koera toidus, kuna need sisaldavad toitaineid, mida tailiha ei sisalda. Harjuta kutsikat aegamööda erinevate organitega. Aja jooksul lisa kutsika igapäeva toidule erinevaid organeid kuni see moodustab vähemalt 25% toidu portsjonist.

Maksa- ja muud organid võivad kutsikal põhjustada algul  kõhulahtisust. Kui harjutad kutsikat toortoiduga, siis jälgi pidevalt väljaheidet. Kui väljaheide on vähemalt 2 nädalat tahke, alusta organliha tutvustamisega. Seejärel lisa neid järk-järgult. Ära unustage pakkuda erinevaid organeid  - ära toida ainult maksaga.

7. Toidulisandid
Vaatamata et toidad oma kutsikat maheveisega või kodukanadega vajab kasvav kutsikas täiendavat toidulisa.
Täiendavate lisandite hulka kuuluvad:

 Fütoplankton -  lisatoit, mis sisaldab peaaegu kõiki toitaineid, mida teie koer vajab.

Kookosõli - antibakteriaalne, seenevastane.

Taimed - lutsern, võililleleht, nõges. 

Probiootikumid – Hapendatud pett (ainul Farmi oma) või kodus hapendatud piim. See sisaldab häid baktereid, mis kaitsevad keha haigustekitaja bakterite, viiruste ja seente eest.

Seedeensüümid – näiteks värske kõrvits.

Veise ternespiim - aitab üles ehitada tugevat immuunsussüsteemi

8. Lisaks …

Veendu, et kutsikal oleks alati saadaval värske kloorivaba vesi.  Väldi noore kutsikaga pikki jalutuskäike, kindlasti ei tohiks olla sunnitud liikumist (kutsikas peab saama vabalt liikuda). Kutsika kasvavad liigesed saavad vähem koormust, kui viite ta selle asemel lühikesele mängule või treeningutele. Hoidke jalutuskäigud lühikesed - umbes viis minutit ühe kuu kohta (näit: 3 kuuse koera jalutus ei tohiks olla pikem kui 15 min). Oluline on meeles pidada, et kasvavat kutsikat tuleb hoida mitte lõhkuda! Mängi kutsikaga palju, mäng on väikese koera töö..

9. Leia mentor- või toortoidu grupp

Ühendatud gruppides on palju kogenud koeraomanikke, kes armastavad aidata. Ühel päeval saad ise toetada teisi kutsikaomanike, kes soovivad kutsikaid toortoidul kasvatada!

Autor