Kuiv või naturaaltoit

Teemat uurides ning süvenedes, mida sisaldavad kuivtoidud, hakkas mind järjest enam huvitama toortoitumine. Kuid nii nagu paljud koeraomanikud täna, olin ka mina alguses kõhkleval seisukohal. Ei teadnud ju, kas mu loom ikka saab kõik vajalikud vitamiinid, mineraalid, kuidas on kaltsiumit ja palju fosforit jne jne jne....olin ju päevast päeva kuulnud seda, kuidas kuivtoidus on kõik vajalik sinu lemmikule olemas, see on täisväärtuslik toit, vaid vesi lisaks ning sinu lemmik on terve ja õnnelik. Seda infot tuli uksest ja aknast. Lisaks spetsiaalsed toidud igaks looma eluetapiks - beebi,kutsikas,juunior, täiskasvanud, vana, päris vana, tiine, imetav,vähe sportiv, palju sportiv + tohutu hulk erinevaid spetsiaalseid toite tõugudele. Kogu selles koeratoidumaailmas on üritatud luua pilt, et koera toitmine, see on üks keeruline asi ja ise sellega kohe kindlasti hakkama ei saa. Ja ikka veel on levinud arvamus, et kui sa tahad oma lemmikule anda naturaalset toitu, siis peab sul kodus olema minilabor, sest muidu sa seda niivõrd keerukat menüüd küll kuidagi paika ei saa ning ära üldse parem hakka proovimagi.Näe, palun, siin on sulle pakk, kus on kõik vajalik sees ja sina ei pea tegema muud kui topsikuga vaid etteantud/kirjutatud koguse koerale või kassile kaussi valama.
Tegelikult aga ei ole koera ja kassi toitmises mitte midagi keerulist - vaid läbimõtlemist, nii nagu sa mõtled ka enda toidulauale, mitte ei võta kotist helbekesi, mis su päevase toiduvajaduse rahuldavad.
Valad siis need kuivad pruunid graanulid sinna kaussi....aplam koer tõmbab need endale ühe hingetõmbega sisse ja ongi kõik.....ei lõhnaelamust (iga kord üks ja sama tuttav lõhn, mis pakist tuleb), ei toidu nautimist, närimist....mitte midagi......peale mõne aja pärast paisuma hakkava kõhu. Soovitan panna krõbin vette ja hommikul vaadata, milliseks see on muutunud. Osade firmade toidud näevad välja nagu svammitükid ja see peaks olema siis loomulik toit meie lemmikutele???
Salongis ei ole see enam üldse midagi eriskummalist, kui väiksel koerkliendil vanni või pügamise ajal hammas suust ära kukub, sest see mädaneb ja on täis väga tugevat hambakivi, paariaastastel koertel on juba hambakiviga hambad kaetud, sest nad ei saa närida ja süüa nii nagu loodus on ette näinud ( jah...meil on hambaharjad ja pastad , närimiskondid, hammaste puhastamise kondid jne.......kuid see ei toimi nii nagu toimib loomuliku toidu söömine). Koer peab saama närida, rebida, see puhastab tema hambaid kõige paremini. Eriti toore kondi närimine, sealt küljest liha rebimine, nätsutamine. Pluss koer saab tegevust, arenevad tema lõualihased, kaelalihased, saab rahuldatud loomulik närimisvajadus + emotsionaalne rahulolu kogu tegevusest, need koerad on ka psüühiliselt tervemad ja vähem närvilised.Koerte hambad on ilusad puhtad :
Kirbu hambad
 Vahel ma mõtlen, huvitav, et ei tehta lastele veel toite eri vanuserühmade kaupa. Valad 3 korda päevas ette ja laps saab siis kõik vajalikud vitamiinid, mineraalid, kaltsiumi jne. Vanemal puuduks vastutus, vajadus toiduga peale tööpäeva veel mässama hakata. Arstid soovitaksid ja kõik oleks pealtnäha lihtne.

Ma ei hakka siin praegu üldse mitte kirja panemagi, mida sisaldavad odavamad lemmikloomatoidud marketiriiulil ja kahjuks ega kallis hind ka alati ei tähenda, et toidus vaid hea kraam on.
Hästi, valitakse siis toit, kus on palju liha, teravilja ei ole, puu ja juurviljad. Kõlab ju hästi!
Kõik elus ning värske on selles graanulis ju surnud. Töödeldud toidule on lisatud paras ports vitamiine, tihti mitte looduslikke, säilitusineid ( halvemal juhul ka värvaineid, maitsetugevdajaid, soola, suhkruid ), nimekirjas on ka ürdid, marjad...kõik, mis kõlab hästi aga see kõik on ju läbi kuumutatud,muudetud üheks kuivaks pruuniks graanuliks, mis halvemal juhul on siis rasvaga üle pritsitud, et koer või kass sööma meelitada (lõhnad tehakse aina meelitavamaks, et näidata, kuidas meie lemmikud seda graanulit süüa soovivad).
Mis veelgi hullem, nii mõnigi ilusas pakendis eine, mida reklaamitakse kui lihatükid tarrendis, ei sisaldagi liha vaid hoopis muundatud sojavalku, mis on aga organismile vastuvõetamatu, tehislik aga kuna seal on palju vitamiine lisatud, siis pealtnäha on kõik hästi......kuni mõne suurema tervisehädani, mida omanik lõpuks märkab.
Koera ja kassi organism ei ole loodud sööma kuiva graanulit, nad vajavad loomulikku toitu aga see ei tähenda seda, et neid vaid fileega võib toita, kindlasti mitte, sel juhul teete rohkem kahju kui kasu!

Kerli Kolberg