Kas koer võib toorest muna süüa?

Toore muna söötmisel koerale on palju müüte ja väärarusaamu! Mõned väidavad, et munades on liiga kõrge kolesteroolisisaldus ... või,et need kujutavad endast salmonelloosi riski ja põhjustavad biotiini puudust.

Munad on teie koera jaoks odav ja ohutu toortoit. Veel enam muna on üks kõige täielikumaid ja toitvamaid toite, mida saad oma koerale pakkuda!

Vaadakem siis üle faktid, mis on seotud vastusega küsimusele: “Kas koerad saavad muna süüa?”

Munad on täiuslik toiduallikas

Muna on oluline toitumisallikas ja mitte ainult neile, kes neid söövad, vaid ka selle sees elavale tibule. Muna sisaldab kõiki uue kana kasvatamiseks vajalikke toitaineid.

See on põhjus, miks muna on ka üks täielikumaid aminohapete allikaid, valkude ehitusplokke. Nii, et nende söötmine oma koerale on suurepärane viis tema valkude tarbimise suurendamiseks.

Munad pakuvad toitaineid, vitamiine ja mineraale

Lisaks valkudele on koerale muna söötmine lihtne viis pakkuda talle mitmesuguseid toitaineid sealhulgas:

  • A-vitamiin
  • Riboflaviin B2
  • Folaat B9
  • B12-vitamiin
  • Raud
  • Seleen
  • Rasvhapped


Munavalged sisaldavad ensüümiinhibiitoreid

Üks põhjus, miks inimesed munade söötmise pärast muretsevad, on munavalge. Selle põhjuseks on asjaolu, et munavalged sisaldavad ensüümiinhibiitoreid. Ja mure on see, et need võivad häirida seedimist, eriti väga noorte ja vanemate loomade puhul.

See on tõsi, kuid see tähendab ainult seda, et muna ei tohiks olla koera toidus põhitoit. Kui toidad koera mitmekülgselt naturaaltoiduga, ei sea te koera ohtu.

Tegelikult on keskmise suurusega koera toitmisel mitu muna nädalas täiesti ohutu. Alustuseks anna oma koerale vaid üks muna. Kui ei näe seedehäireid, ei tohiks tal olla probleeme muna lisamisega regulaarselt koera toitu (2-3 muna nädalas).

Munavalge keetmine aitab seda probleemi vältida ... kuid suurem osa toiteallikast läheb kaduma. Kui vähegi võimalik paku muna toorelt.

Kas munavalge söötmine põhjustab koertel biotiini puudust?

Munavalge sisaldab avotiini, mis on biotiini inhibiitor. Biotiin on üks B-vitamiine ja see on oluline koera rakkude kasvu, rasvhapete metabolismi ning terve naha ja karvkatte jaoks. Kuid biotiini puudused on üsna haruldased. Ja puuduse tekitamiseks kuluks erakordselt palju mune (10 muna nädalas).

Munakollane sisaldab väga palju biotiini, nii et seni, kuni toidate kogu muna, on vähe muresid. Kui toida koera ainult toortoiduga, on biotiini allikaid mitmeid eriti hea allikas on maks.

Ka munavalge keetmine välistab biotiini puuduse võimaliku riski, kuid koer kaotab suure osa toiteväärtusest, tänu keetmisele.

Salmonella oht?

Koer on tegelikult hästi varustatud töötlemata toidus leiduvate bakteritega ...

Kuid munade valimisel tuleb arvestada mõne asjaga, et hoida bakterite taset normaalsel tasemel.

Muneva kana tervis on väga oluline. Ideaalis soovite oma koera mune sööta orgaanilistest vabapidamisega tervislikest kanadest ehk mahekanad (mitte õrrekanad või vabajooksu kanad, sest neid võidakse ka toita sünteetilise söödaga. Mahekana on puhta toidu peal).

Kvaliteetsete munade söötmisel koos nende nõuetekohase säilitamise ja munade jahutamisega hoiate baktereid normaalsel tasemel.

Toida koera kogu munaga… ära jäta välja kooreid !

Kuid kui ütlen kogu muna, siis mõtlen tegelikult kogu muna. Munakoored on kaltsiumi ja fosfor allikas. Purusta koored otse toidukaussi või kuivata ja purusta kohviveskis ning lisa iga korda koera toidule. Eriti soovituslik koertele kes ei söö konti ja kutsikad, kelle on luude kasvamisel ja arenemisel eriti kaltsiumi ja fosfori vaja.

Oluline on meeles pidada …

Munad on odavad, kergesti kättesaadav toitumisallikas koerale. Munade üldine kasu tervisele kaalub kindlasti üles riskid.

Kuid on oluline meeles pidada, et tööstuslikke mune pritsitakse kemikaaliga, et need läikivad välja näeksid ... nii et kõige parem on oma munad hankida kohalikelt mahetootjatelt.

Toites koera terve munaga nagu loodus on ette näinud, neutraliseerid võimalikke kahjulikke tasakaalustamatust (munavalge ja kollase vahel).

Anna koerale  paar muna nädalas ja üsna kiiresti näed koera  paremat tervist nii seest kui väljast.  Kui järgmine kord kuuled kedagi küsimas: “Kas koer võib muna  süüa?”, võid julgelt jagada oma teadmisi  ja kinkida ühele koerale jälle parema elu.


Autor: Danna Scott
https://www.dogsnaturallymagazine.com/feeding-your-dog-raw-eggs-good-or-bad/