Kas teie koer saab toidust piisavalt valku?

Võimalik, et ta saab ... võimalik, et ta siiski kannatab valgupuuduse käes.

Valgud moodustuvad väikestest ehitusplokkide ahelatest, mida nimetatakse aminohapeteks. Selleks, et koer oleks terve ja tugev peab ta oma toidust saama 10 olulistest aminohapet, mida organism ise ei sünteesi, vastasel juhul kannatab tema tervis. Paljud toidud sisaldavad rohkesti valke, kuid neil ei ole minimaalset kogust neid kriitilisi aminohappeid, mida teie koer vajab et olla terve.

Sellest tulenevalt valguvaegus võib põhjustada nahaprobleeme, hormoonide tasakaalu häireid, kasvu ja pehmete kudede probleeme ning isegi muutusi käitumises. Nii, et valkude õige saamine on üsna oluline.

Vaatame siis üle, kuidas isegi toortoidud võivad olla valguvabad ... ja mida saate teha, et teie koer saaks piisavalt õigeid valke. Kuid enne, kui seda teeme, peate aminohapetest pisut rohkem aru saama ...

Mis on aminohapped?

Valk on molekul, mis koosneb aminohapete ahelast. Need aminohapete ahelad volditakse kolmemõõtmelisteks kujudeks ja nende lõplik kuju sõltub nende tööst.

Valgud ja aminohapped on olulised kõigi rakkude jaoks igas kehaosas. Nii võib aminohapete või valkude puudus mõjutada kõiki kehas asuvaid organeid, immuunsussüsteemi, nahka ja soolestiku.

Kokku on 22 aminohapet. Kõik need aminohapped on olulised koerale ja tema rakkudele, kuid neist 10 peetakse oluliseks ( neid nimetatakse asendamatud rasvhapped). Oluline on see, et koer ei suuda neid oma kehas moodustada, seega tuleb koeral neid toidu kaudu saada. Ülejäänud 12 aminohapet suudab koera oma maksas toota.

Lisaks asendamatute rasvhapete võib mõnikord ebaolulisi aminohappeid ka hädavajalikuks nimetada (tabelis on selleks tauriin) Tauriinis räägime hiljem. Kuid kõigepealt vaatame, mis juhtub koeraga, kui tal puudub mõni neist olulistest aminohapetest.

Koerte peamised valgu- või aminohapete puuduste tunnused:

• aeglane kasv noorel koeral ja emasel koeral vähene piima kogus

• kehv karvakate, kuiv  nahk ja takuline karv

• anoreksia (kehakaalu langus) aneemia

• meeleolu muutus

Aminohapetel on koera organismis mitmeid olulisi funktsioone, sealhulgas:

• hormoonide kontroll

• ensüümi aktiivsus

• immuunfunktsioon

• kudede parandamine

• ainevahetus

• ajukeemia ja meeleolu

• aitab toota vitamiine (B3)

• Aju, silmade ja südame talitlus

Aminohapete õigetes kogustes doseerimine on koera tervise jaoks kriitilise tähtsusega. Kuidas olla kindel, et toit mida sa pakud oma koerale sisaldab õigeid toitaineid.

Kõik valgud pole ühesugused 

Kõik valgud, mida koer sööb, ei sisalda kõiki aminohappeid, mida ta vajab ... tegelikult enamik valke ei sisalda kõiki neid aminohappeid, mida koera peab saama toiduga. Valgud mille koostises on kõik olulised aminohapped (need mida koera organism ise sünteesida ei suuda, neid nimetatakse asendamatud aminohapped) ja kui neid on valgus ka piisavalt suures koguses, et olla koera jaoks väärtuslik, nimetatakse kõrge bioloogilise väärtusega valguks.

Kui üks või mitu asendamatut aminohapet puuduvad või kui neid on vähe, siis on valgu bioloogiline väärtus madal. Valgu bioloogiline väärtus sõltub valgus sisalduva kõige madalama väärtusega aminohappest seda nimetatakse piiravaks aminohappeks.

Seega kõiki toite hinnatakse nende bioloogilise väärtuse järgi ja see on arv vahemikus 1 kuni 100. Vaatame inimese toidu bioloogilist väärtust.

Tabelist on näha, et loomsetest allikatest pärinevad valgud on kõrgema bioloogilise väärtusega kui taimsetest allikatest saadud valgud. Kui toidad koera teravilja baasil toiduga, kus on asendamatute aminohapete sisaldus üsna madal võivad need mittetäielikud valguallikad põhjustada koeral aminohapete puudust. Sellepärast on enamikul graanultoidule ja tööstuslikul koeratoidule (mis sisaldavad vähemalt 30% tärklist või teravilja) lisatud aminohappeid, et korvata mittetäielikku (odavat) valguallikat. Toidu koostisosas märgitakse toidule lisatud aminohappeid, eestähega L- või DL- (L tähendab võltsitud, aminohape on toodetud laboris ja need aminohapped ei ole pärit looduslikust vormist).

Nutritional info of most kibbles

Valkude suurendamine

Nüüd, kui teate, et peaksite jälgima koera aminohapete tarbimist, vaatame läbi mõned lihtsad reeglid, veendumaks, et koer ei kannata valgupuudust.

1.     Toida koera naturaal toiduga

Kuna loomsete valkude bioloogiline väärtus on üldiselt kõrge, saab koer enamikul juhtudest naturaaltoidust kõik vajaliku kätte . Juhul, kui naturaaltoit ainult kabjaliste ja sõraliste saadustest koosneb (siga, lehm, kits, hobune, eesel jne) võib tauriini sisaldus toidus madal olla (tauriin on ebaoluline aminohape, kuid mõned koeratõud ja pärmi- või candida-nakkusega koerad vajavad toidus suuremat kogust (lisa) tauriini).

2. Loobu töödeldud toidust

Bioloogiline väärtus valgul (toidul) mõõdab ainult valgu potentsiaalset kvaliteeti. Kvaliteetset valgu peab koera organism aga ka omistama. Valgu tegelik kvaliteet sõltub teie koera võimest seda seedida.

Toiduvalmistamine denatureerib valke ... see muudab nende kuju ja struktuuri ning see ei põhjusta mitte ainult koera allergia sümptomeid, vaid võib muuta valgu aminohapped vähem kättesaadavaks organismile. Toidu töötlemine vähendab valgus olevate aminohapete bioloogilist väärtust ja võib tekitada koera organismis aminohapped defitsiiti ehk puudust eriti tauriin ja trüptofaan osas.

Aminohape trüptofaani kasutatakse hormoon serotoniini tootmisel organismis, mis on keemiline infokandja mõjutades meeleolu ja südamefunktsiooni. Trüptofaani puudus organismis on koerte agressiooni ja ärevuse sagedane põhjus.

 

3. Hoia rasv madalal

Kvaliteetne koeratoit peab olema kvaliteetsest lihast. Liha on kõrge valgusisaldusega, kuid erineva lihad võivad olla ka kõrge rasvasisaldusega… ja see võib põhjustada teie koera valguvaegust.

Selles tabelis võrreldakse erinevalt purustatud lihade rasva- ja valgusisaldust. Kui rasvaprotsent lihas tõuseb, väheneb samal ajal valgukogus. Põhjus seisneb selles, et ükski toit ei saa sisaldada palju rasva ja valku üheaegselt. Siin on selgitus: Rasvas sisaldub ligi kaks korda rohkem kaloreid kui valgus (ja süsivesikutes). Ja koer suudab päevas süüa ainult nii palju kaloreid. Siit ka probleemi põhjus ...

Tabelis on enim kasutatavad toortoitained ja nende rasva sisaldus.

Tabelist on näha, et 70% -ne purustatud veiseliha sisaldab peaaegu kaks korda rohkem kaloreid kui 90% -ne veiseliha. Nii et koer, saab süüa ainult poole rohkem sellest või hakkab ta tõesti rasvuma.

Miks see probleem on?
30% rasvasisaldusega veiseliha sisaldab vähem valku kui 10% rasvasisaldusega veiseliha ... umbes 6% vähem. Nüüd saab teie koer 10% rasvasisaldusega dieedil ainult 1/3 valgukogusest.

Nii põhjustab kõrge rasvasisaldusega dieet mitte ainult valguvaegust, vaid ka vitamiinide ja mineraalide puudust.
Sellepärast võivad isegi koerad, kes söövad toitu, milles on palju loomseid valke, olla asendamatute aminohapete puudus. Kas teate, kui palju rasva on teie koera toores toidus? 

Siin on nimekiri mõne tavalise toortoidu rasvasisaldusest.

 Üldiselt peate oma koera toortoidu rasvasisaldust hoidma alla 20% ... eriti nende kutsikate kasvatamisel, kellel on keha ehitamiseks vaja valku, rääkimata lisa vitamiinidest ja mineraalidest.

Tauriin

Kuigi tauriin ei ole koertele asendamatu aminohape (samas on kassidele hädavajalik), võib tauriini puudus olla üsna tavaline.
Tehniliselt ei ole tauriin tegelikult aminohape. Kuid nagu aminohapped, mängib see enamikus elundites võtmerolli ja toetab:
 • Aju tegevust
 • Südame tegevust
 • Silmade tervist
 • Immuunfunktsioone
 • Vereraku tootlust
 • Suguhormoone
 • Tugevdab immuunsust

Tauriini puudust tuleb vältida, kuna see võib põhjustada südamehaigusi, mida nimetatakse laienenud kardiomüopaatiaks (ja silmaprobleeme kassidel). Kuivtoit ei sisalda loodusliku tauriini allikat, mistõttu on tauriini puudus organismis vältimatu.

Tauriini defitsiidi riskifaktorid:

Koera toitmine keedetud või töödeldud toituga, milles on palju kiudaineid.
Mõned tõukoerad nagu spanjelid, retriiverid ja newfoundlandid, on eriti tundlikud tauriini puudusele kui nad seda toidust piisavalt omistada ei saa.
Kandidoosi või pärmseente infektsioonide käes kannatavad koerad võivad uriini kaudu tauriini kaotada.
MSG (leidub enamikus toitudes, toidulisandites ja vaktsiinides) võib samuti koeral põhjustada tauriini kaotust.
Kui tekib kahtlus, et koer ei pruugi piisavalt tauriini saada, peaks pöörama tähelepanu järgmistele faktidele:
 • Tauriini on lambalihas, nagu ka teistes kabjalistes, suhteliselt vähe.
 • Tauriini sisaldus on munades ja piimas madal
 • Linnuliha, kala, maks ja süda on head tauriini allikad
 • Tauriini praktiliselt puudub taimsetes valkudes, nii et enamikku taimetoitlastest ja kindlasti ka vegantoitudest tuleb täiendada       sünteetiliste tauriini lisanditega.
 • Toitude keetmine ja töötlemine vähendab tauriini sisaldust.

Valk on koera toidu ülioluline osa, kuid nagu näete, võib kujuneda probleemiks just liha andmine, mõtlemata olulistele aminohapetele, rasvadele või vitamiinidele ja toitainetele. Tuleb veenduda, et koer saab piisavalt valku, milles on vajalikud aminohapped. Et sinu koer oleks nii terve kui võimalik.

Autor:  Dana Scott