Miks koer sööb sitta?

Vaatamata sellele, et inimese jaoks on väljaheite söömine vastuvõetamatu, on see paljudel koertel üsna igapäevane rutiin.

Enda väljaheite või inimese väljaheite söömis põhjused võivad ulatuda väga laiale spektrile, alates terviseprobleemidest kuni käitumuslikeks probleemideks. Sita söömine võib olla põhjustatud igavusest, kuid võib olla ka põhjustatud haiguslikust seiseundist näiteks diabeedist.

Miks koer sööb sitta?

Esmalt vaatleme meditsiinilised põhjuseid.

Ensüümi puudus

1. Ensüümi puudus - Looduses toimub koerte toitumine kooskõlas ümbritseva keskkonnaga. Looduses on toidulaud rikkalik, süües saaklooma, sööb looma terve saagi, sealhulgas soolestikku, mis loomulikult sisaldab sobivat kogust seedetrakti ensüüme, mida koer vajab. Sama aga ei kehti töödeldud graanulutoiduga, mis on linnakoera igapäeva menüüs. Seedetrakti ensüümid on koera seedeprotsessi võtmetegur ja ilma nendeta ei saa nad oma toitu vajaduse kohaselt absorbeerida. Põhimõtteliselt kakab koer toitaineid välja neid seedimata. Osa seedeensüüme toodab koera organism ise, kuid neid ei ole piisav kogus seedetrakti efektiivseks protsessiks, seega vajab koer ensüüme lisaks toidust.  Kui seedeensüüme on puudu, siis see ei põhjusta mitte ainult tervisehäireid, vaid koer võib hakata sööma nii oma, kui inimese väljaheiteid, sest need sisaldava palju seedimata toitaineid.

2. Eksokriine pankrease puudulikkus  - Tuntud ka kui kõhunäärme puudulikkus, see on seisund, kus koera organism toodab pankreases seedeensüümi vähesel määral või üldse mitte. Ilma pankrease ensüümideta jääb koer põhimõtteliselt aeglaselt nälga ja tekivad sümptomid nagu kehakaalu langus, kõhulahtisus ja väljaheites söömine, sest ta püüab saada neid väga vajalikke toitaineid, mida organis ensüümide puudumisel ei omista.

3. Parasiidid - Juhul, kui koeral on soole parasiidid, mis absorbeerivad oma toitu sisaldavaid toitaineid, võib olla tõsine põhjus, miks koer sööbi väljaheiteid.

4. Tervislikud seisundid, mis põhjustavad söögiisu suurenemist - Teatud haigused, nagu diabeet ja kilpnäärme probleemid, nagu ka steroidid, võivad muuta koera piisavalt aplaks, et tekib vajadus süüa väljaheiteid.

5. Organismis teised ainepuudused - Veterinaararst Roger DeHaani sõnul võib esineda vanuse või halva toitumisega seotud vesinikkloriidhappe puudus, mis soodustab halba seedimist, mis omakorda võib põhjustada toitainete otsimist väljaheites. Vesinikkloriidhape lagundab valku osadeks seedeprotsessis. Vetrinaararst Joseph Demers, ütleb, et mineraalide puudulikkus võib põhjustada ka väljaheite ja vähem seeduvaid asjade söömist nagu plastik. (The Veterinarians’ Guide to Natural Remedies for Dogs autor Martin Zucker)

6. Malabsorptsioon ehk toitainete imendumishäire - Kõik muud seisundid, mis võivad põhjustada halva toitainete imendumist, võivad omakorda põhjustada väljaheite söömist. Peale selle, et koer võib süüa oma väljaheiteid ja inimese väljaheidet sest need on toitainerikkad, seetõttu ka maitsvad, sageli on eelisvalik kassi väljaheitele. Oluline on jälgida, kelle väljaheiteid koer otsib, sest see võib viidata ka antud looma tervisliku seisundi kohta.

7. Alatoitmine - Veendu, et toidad oma koera piisavalt. Kui teie koer sööb naturaal toitu või toortoitu, siis toidukogused on suuremad kui graanultoidul! Ja pidage kinni ajakavast, näljane koer otsib teisi toiduallikaid, mis sulle ei meeldi.

Käitumise põhjused

Nüüd, kui me oleme tegelenud väljaheitega söömise võimalike meditsiiniliste põhjustega, räägime võimalikest käitumispõhjustest. Kui koera tervislik pool on korras, kaaluge järgmist:

8. Puhtus - Kindel aeg , mil koer sööb väljaheiteid on siis, kui emane koer puhastab oma kutsikate järel. See puhtuse ajend võib tekkida ka teistel, kes nii öelda "puhastavad"  ümbruskonda süües väljaheiteid.

9. Kutsikad - Väga sage kutsika eaga kaasas käiv käitumine on maailma avastamine läbi maitsmises. Teatud vanuses kutsikad hakkavad oma ümbruse suhtes aina uudishimulikumaks muutuma, mis tõttu avastavad nad ka oma väljaheite. Reeglina nad kasvavad sellest käitumisest välja.

10. Prügis tuhnija - Koerad on loomad kellel meeldib tuhnida, otsida, avastada, meeldib lõhna järgi liikuda. Nende jaoks on väljaheitel väga palju põnevat infot (eelkõige lõhn, millest rääkisime juba eelpool), mistõttu antud huvitavat lõhna tuleb kindlasti maitsta ja süüa. Koer sööb ninaga mitte suuga. Seega ei ole erilist vahet mismoodi see maitseb küll aga lõhn annab kogu vajamineva info, kas tasub süüa või mitte.

11. Igavus - Kui koer on pikalt üksi ja ilma tegevuseta, hakkab ta leidma endale ise tegevusi kui tema käeulatuses on mõni väljaheide, võib ta lihtsalt leida uue viisi meelelahutuseks ja seda süüa.

12. Tähelepanu otsimine - Meie koerad armastavad meid ja tahavad meie tähelepanu. Kui nad tunnevad end ignoreerituna, siis hakkavad nad otsima võimalust meie tähelepanuks. Ka meile soovimatu tegevus annab koerale tähelepanu, kuna me keelame koera. Nii ongi väljaheite söömine üks selline tegevus mis pakub koerale kaks meeldivat reaktsiooni sinu tähelepanu ja põnevuse. Juhul, kui sa püüad koera veel väljaheite söömisel kinni püüda, lisandub veel kolmas atraktsioon see on tagaajamise mäng.

13. Stress - Koerad, kes kannatavad pideva stressi käes (näiteks: on liiga palju kinni ja ei saa liikuda, koera omanikul on pidev stress või pinge, mis kandub koeral üle jne) sellisel juhul võib koer leevendada stressi (väljaheite) söömisega.

14. Kutsikate kombinaadid - Veterinaararsti Karen Beckeri sõnul on suurem oht oma väljaheite söömiseks kutsikatel, keda aretatakse kutsika kombinaatides (need on halva mainega kasvataja kes ei hooli kutsika ega koera ema tervisest vaid toodab kutsikaid kontrollimatult raha teenimise eesmärgil). Sellistes kohtade on kutsika toidupuudus, ebatervislik kasvukeskkond ja palju stressifaktoreid.

15. Karistus - Dr Beckeri sõnul võivad noored koerad, keda karistatakse tuppa häda tegemisel, hakata mõtlema, et kakamine on halb ja süüa need pärast kakamist ära.

16. Kutsikas õpib vanema koera pealt

Noorem koer võib seda käitumist õppida vanemalt koeralt, kelle on juba harjumuskäitumine.

Nii et koeral on palju põhjusi, miks ta sööb väljaheiteid. Aga nüüd on küsimus, kuidas täpselt antud probleemi lahendad? vaata lühiülevaadet!