5 Põhjust loobuda koeratoidus kalaõlist

Paar aastat tagasi loobusin andmast koeral kalaõli ...

Ma tean, et see kõlab hullumeelselt ... miljonid koeraomanikud annavad iga päev oma koerale kalaõli. Ja selleks on ka põhjus - koer vajab kalaõlis sisalduvaid oomega-3-rasvu.

Lühidalt - enamikul koertel on toidus liiga palju oomega-6 rasvu. Liiga suures koguses oomega-6 rasvade sattumine koera organismi suurendab koera kehas põletikku protsessi või tõenäosust. Segea oluline on koera toidus oomega-3 ja oomega -6 rasvade suhe.

See liigne põletik seab koera tervise ohtu. Kuna krooniline põletik põhjustab palju terviseprobleeme, sealhulgas:
 • Allergia sümptomid
 • Liigesevalu
 • Diabeet
 • Autoimmuunhaigused ja palju muud

Seetõttu peame oma koera toidulauale lisama oomega-3 rasvu. Need aitavad tasakaalustada oomega-6-rasvu, et vähendada kehas põletikku. Seega kalaõli andmise mõte on vähendada koera haigestumise riski või haigusnähte.

Tõenäoliselt ei anta koerale kalaõli, et lisada toidule oomega-3 rasvhappeid või DHA-d, EPA-d. Peamine ja pealiskaudune mõte on, et armastate oma koera ja soovite teda tervena hoida. Kui terve koer on eesmärk, tuleks hakata kalaõlist loobuma koeratoidus.
Kalaõli sisaldab tõepoolest oomega-3-rasvu, EPA-d ja DHA-d, mis täiustab koera toitu.
Kuid kalaõlil on ka rida negatiivseid külgi, mis muudavad tema positiivse eelise suht olematuks.

Vaatame siis üle, kuidas ennetada teie koeral põletikuga seotud haigusi. 5 peamist põhjust, miks ei sobi selleks kalaõli ja millega kalaõli asendada.

1. Kalaõli soodustab haigusi ja enneaegset vananemist

Iga kord, kui avate oma koera kalaõli pudeli, juhtub midagi halba.
Kalaõlis sisalduvad oomega-3 rasvhapped on oksüdatiivsete kahjustuste suhtes eriti tundlikud.
Kui õlis olevad rasvaosakesed puutuvad kokku hapnikuga, nimetatakse seda oksüdatsiooniks. Nii lagunevad nad väiksemateks ühenditeks, näiteks malondialdehüüdiks (MDA).
Millest moodustuvad hapnikku sisaldavaid molekulid, mida nimetatakse vabadeks radikaalideks. Nii MDA kui ka vabad radikaalid põhjustavad enneaegset vananemist ja haigusi. Kuna, need kahjustavad valke, DNA-d ja muid olulisi rakulisi struktuure.

Seda kahju nimetatakse oksüdatiivseks stressiks ja see põhjustab mitmeid terviseprobleeme. Kõige tavalisemad on geenimutatsioonid, vähk ja põletikulised seisundid.

Irooniline on see, et annate oma koerale kalaõli ju põletiku vastu võitlemiseks .., kuid saate hoopis põletiku tekitaja!

Enamik kalaõli oksüdeerub juba enne selle ostmist. Hapnik lekib läbi plastmahutite ja isegi geelkorkide, põhjustades kahjulikku oksüdeerumist. Samuti klaas mahutites iga kord, kui seda avate. Seega ei ole vahet missugune on pakend kalaõlil, kindlalt on ta saanud õhku ja seega on selles õlis juba oksüdatsiooni protsess käivitunud.

Uuringud tõestavad seda. Mata jt uurimus näitas, et oksüdatiivne kahjustus suureneb, kui oomega-3 rasva tarbitakse rohkem. On tõestatud, et värske, oksüdeerimata DHA ja EPA söömine suurendab rottidel oksüdatiivse stressi markereid.

 2. Kalaõli sisaldab toksiine

Ehkki kalades olevad rasvad on kenasti oomega-3-dega rikastatud, on rasv ka toksiinide hoidmiseks. Ja meie ookeanid on iga minutiga üha enam reostunud.

Rasked metallid, nagu arseen, kaadmium, plii ja elavhõbe, on meie tööstusliku eluviisi kõrvalsaadus. Nad ei lagune kergelt ja nad satuvad keskkonda madalatel eluvormidel, eriti kalades ja kalaõlis.

Raskemetallid võivad põhjustada palju terviseprobleeme, sealhulgas:
 • Närvisüsteemi talitlushäired
 • Pimedus
 • Teatud vähi tüübid
 • Pöördumatud maksa- ja neerukahjustused ning isegi surm.
Lisaks raskemetallidele on ka teisi mürgiseid ühendeid, mis akumuleeruvad kalades. Polüklooritud bifenüülid (PCBd) keelati 1979 aastal, kuid neid leidub endiselt ookeanides ja kalades.

PCBd võivad põhjustada nahaprobleeme, lihasspasme, bronhiiti ja närvisüsteemi häireid.

Dioksiinid ja furaanid on seotud ka mitmete kahjulike tervisemõjudega, sealhulgas:
 • Nahaprobleemid
 • Maksaprobleemid
 • Immuunsüsteemi probleemid
 • Endokriinsed ja reproduktiivse funktsiooni häired
 • Teatud vähkkasvajate areng.
Nüüd ütleb peaaegu iga kalaõli tootja, et nende toode ei sisalda ülaltoodud toksiine ... Kuid sõltumatud laborianalüüsid võivad öelda teisiti.
 Seega on enne kalaõli ostmist hädavajalik küsida tootjalt analüüsisertifikaati (COA).

Kuid ole ettevaatlik 2010. aasta kohtuasjas, kus leiti, et isegi testitud kalaõlid sisaldavad ohtlikke PCB-sid.

3. Kalaõliga toidame koerale kiiritust

2011. aastal tabas Fukushima tuumaelektrijaama tsunami ja selle reaktorid sulasid maha. See põhjustas radioaktiivse vee imbumise Vaikse ookeani. Iga päev imbub ookeani veel 300 tonni seda radioaktiivset vett.

See kiirgus on nüüd tabanud Põhja-Ameerika läänerannikut ja on saastanud suurema osa mereelustikust. Sealhulgas lõhe, mida tavaliselt kasutatakse kalaõlis.

Vaikse ookeani kalad on radioaktiivsete osakeste (nt tseesium-137 ja strontsium-90) suhtes positiivsed. Kui toidate koerale Vaikse ookeani kalu või õlisid, võivad tema luuüdi ladestuda radioaktiivsed ained strontsium ja tseesium. Ja see võib põhjustada luuvähki ja leukeemiat.

4. Kalaõli tapab ookeani teisi elukaid

Peaaegu kõik kalaõlid on valmistatud ookeanidest püütud kaladest. Kalad püütakse võrkudega kuhu jäävad kinni ka palju teisi mereelukiad See hõlmab paljusid mereelukaid, näiteks vaalu, delfiine ja merikilpkonnasid.
Arvatakse, et kalavõrgud tapavad igal aastal 300 000 vaala ja delfiini. Ja ajavahemikul 1970 kuni 2012 on nende mereelukate arv kahanenud poole võrra.

Menhadeni kala on üks oomega-3 rasvade poolest ihaldatumaid kalu - seda kasutatakse tavaliselt lemmikloomatoitudes. Menhadeni kalad on ookeani jaoks olulised, kuna nad toituvad vetikate õitest. Mille tulemusena hoiavad nad ookeani veed puhtad ja hapnikurikkad. Täiskasvanud menhaden suudab ühe päevaga filtreerida 5760 gallonit vett! See võimaldab päikesevalgusel tungida vette, mille tulemusena saab veetaimestik kasvada ookeanis.
Hinnanguliselt püütakse meie ookeanidest igal aastal välja pool miljardit menhadenit. Selle tagajärjel on välja kujunenud surnud tsoonid - piirkonnad, kus on hapnikupuudus.
Põllukultuuride väetised satuvad ookeanidesse ja loovad neile vetikatele õitsengu. Kuid ilma menhadeni kaladeta tapavad need vetikate õitsengud meie ookeanid.

 Teine kalaõli allikas on  krilliõli, pole parem ...

Krillid (hiigelvähk) on vaala peamine toiduallikas - üks küürvaala võib päevas süüa umbes 5 tonni krilli. Teadlased spekuleerivad, et krillipopulatsioon on alates 1970. aastate keskpaigast vähenenud 80%.

Loodan, et mõistad, et sinu koer ei vaja kalaõli ... aga ookeanid küll!

 
5. Kalaõli jaoks on paremaid alternatiive

Koer saab hästi hakkama ilma kalaõlita, ta ei vaja seda!

Kuidas on lood omega-3 rasvhapetega, mida ta vajab põletiku ja optimaalse tervise tagamiseks? Kas koer vajab neid ikka? Jah koer vajab seda!  Kuid vastus ei ole kalaõli ...

Kalad ei sünni kõrge oomega-3 sisaldusega. Nii nagu koer, peavad kalad ka oma toidust saama oomega-3. Kalad saavad seda fütoplanktoni söömisest.

Miks peate kalaõli asemel toitma fütoplanktoni

Fütoplankton on pisikesed vetikate ja bakterite kimbud, mis on ookeani alustala. Kujuta ette, fütoplanktonid on  kui ookeani niidud ja metsad.

Pisikesed olendid nimega zooplankton söövad fütoplanktoni. Ja siis söövad suuremad kalad fütoplanktoni ja zooplanktoni. See aitab läbida oomega-3 ookeani toiduahelas.

Ja fütoplankton sisaldab kaks korda rohkem  oomega-3 rasvu kui kalad. 

On olemas taimseid oomega-3 rasvade allikaid. Kuid koer ei suuda nii hästi omandada.
Sellepärast on fütoplankton oomega-3 rasvade suurepärane alternatiivne allikas.
Fütoplanktoni molekulid on nii väikesed, et neid pole vaja isegi seedida. Nad liiguvad otse koera rakkudesse ja toidavad neid.

Ja fütoplanktoni saab kasvatada filtreeritud veega farmides. Nii et, ei pea muretsema ka  raskmetallide, radiatsiooni ja toksiinide pärast.
Ja fütoplankton teeb midagi sellist, mida kalaõli kunagi teha ei saaks ...
Fütoplankton sisaldab võimsat antioksüdanti, mida nimetatakse superoksiidi dismutaasiks (SOD). Seda antioksüdanti nimetatakse antioksüdantide kuningaks. Seda seetõttu, et uuringud näitavad, et kõrge SOD-tasemega olendid elavad kauem.

Fütoplanktoni toitmisega puhastad organismis kõik kalaõlistt põhjustatud vabad radikaalid. Ja fütoplankton pakub ka palju muid tervisega seotud eeliseid.
Ookeanid vajavad neid kalu rohkem kui teie koer ... ja kalaõli põhjustab niikuinii tõesti rohkem kahju kui kasu.

Üheskoos saame muuta maailma koerte jaoks turvalisemaks ja tervislikumaks ... muutes selle maailma paremaks ka kõigi teiste selles elavate liikide jaoks.